Idén a vállalati profitok elérhetik a négy évvel ezelőtti rekordszintet, s bár az akkori csúcsokhoz képest az árfolyamok egyes esetekben még érezhető elmaradást mutatnak, igencsak magas bázis épül − mondta a Napi Gazdaságnak Ad van Tiggelen, az ING Investment Management vezető stratégája. Ezáltal viszont a továbbiakban lényegesen visszaeshet a pozitív profitmeglepetések előfordulásának aránya is, hiszen a magas nyereségek kigazdálkodásához a nyereségkulcsok is csúcsra járnak. A szakember ezért az eddig jól teljesítő ciklikus (ipari és technológiai) részvények portfólión belüli fokozatos csökkentését javasolja a befektetőknek azzal a kikötéssel, hogy kedvező hangulatban egy-két hónapig még jól teljesíthetnek. (Kockázati tényező lehet a nyáron szokásosan alacsonyabb forgalom miatt megugró volatilitás.)
A stratéga szerint hosszabb távon fel kell készülni arra, hogy a részvénybefektetések hozama egy számjegyűre, átlagosan 6-7 százalékosra zsugorodik. Ettől függetlenül nem feltétlenül meggyőződésből, hanem jobb híján továbbra is érdemes részvényekbe fektetni. Tiggelen szerint érdemes fokozatosan növelni az osztalékpapírok részarányát, amelyek árfolyama az elmúlt évben lemaradt a nagy fellendülésben. Mint fogalmazott, ezek ugyan nem túl izgalmasak, ám legalább 4-6 százalékos biztos hozammal kecsegtetnek az osztalékok miatt. Iparági bontásban a telekom-, a gyógyszer- és az olajszektor papírjait ajánlja felülsúlyozásra a stratéga. A hagyományosan jó osztalékpapíroknak számító közműcégeket viszont az elöregedő infrastruktúra beruházási igénye és a már most csökkenő eredménykilátások miatt nem ajánlja Tiggelen. Kockázatok persze a felülsúlyozásra javasolt iparágaknál is vannak. A telekommunikációs vállalatoknál az üzleti modell egyre gyorsuló ütemben válik túlhaladottá, míg a gyógyszercégeknél is inkább a költségcsökkentő intézkedéseknek volt köszönhető az utóbbi időben az eredményjavulás (bár ez a telekomcégekre is igaz), így felmerülhet az osztalékszintek fenntarthatóságának kérdése.
