A romániai tőkepiaci felügyelet (CNVM) múlt csütörtökön bejegyezte az első ottani műtárgyalapot: a Certinvest Arta Romaneasca névre keresztelt, zártvégűen működő alap aktíváit a BCR bank kezeli majd. A befektetési alapot menedzselő Certinvest alapkezelő ötmillió eurót tervez összegyűjteni, 15 százalékos éves hozamot ígérve. Az alap időzítése nem véletlen, a nemzeti múzeum ugyanis nagyszámú, a kommunizmus időszakában elkobzott műalkotás visszaszolgáltatását tervezi a közeljövőben, ezért várhatóan igen értékes műalkotások kerülnek a piacra − nyilatkozta Eugen Voicu, a Certinvest elnöke.
A műtárgyak beszerzését két erre szakosodott cég végzi majd, a kizárólag romániai művészek munkáira épülő portfólió legkevesebb 40 százalékát a klasszikus művészek alkotásai adják. Voicu szerint a felvásárolt műtárgyakat az alap egyéves működése után dobják piacra. Az évi hétmillió euróra becsült romániai műtárgypiac tavaly 124 százalékos növekedést ért el − derül ki az egyik legnagyobb kereskedőház, az ArtMark indexéből −, a műtárgyak átlagos hozama 37 százalék volt (a bukaresti értéktőzsde indexe 12,3 százalékos pluszban zárta 2010-et). Az avantgárd festő Max Herman Maxy munkái egy év alatt 138 százalékot drágultak, Ion Tuculescu és Octav Bancila alkotásai 42 százalékos éves hozamot értek el.
