Május elején kerít sort a Glencore a régen várt IPO-jára. A tervek szerint a társaság részvényeit 8,8 milliárd dollárnyi értékben Londonban, illetve 2,2 milliárdért Hongkongban lehet majd jegyezni − írta a Reuters. Ezt növelheti 10 százalék erejéig egy túljegyzési opció, így a tranzakció akár a 12,1 milliárd dollárt is elérheti. A jegyzési ársávot május 4-én határozzák meg, míg az első feltételes kereskedési nap 19-én esedékes. A kibocsátást követően a társaság közkézhányada 15-20 százalékra rúghat majd. A befolyó összegből 5 milliárd dollárt az elkövetkező három évben esedékes beruházásokra szándékozik fordítani a társaság, míg 2,2 milliárdból az orosz Kazzinc bányatársaságban meglévő 50,7 százalékos részesedésüket tervezik bővíteni. Ugyan az elemzők zöme optimistán várja a Glencore IPO-ját, akadnak óvatosabb vélemények is. Ion-Marc Valahu, a svájci Clairinvest alapkezelője a Reutersnek leszögezte, nem jegyez majd az általa kezelt alapokba a kibocsátáskor. Először megvárja, hogy teljesítenek a részvények a kereskedés indulását követően, ráadásul az sem teljesen biztos, hogy az árupiaci ciklus melyik szakaszánál járunk. A Glencore nyeresége tavaly éves összehasonlításban 40 százalékkal, 3,8 milliárd dollárra bővült, míg bevételei 36 százalékkal, 145 milliárd dollárra emelkedtek. A svájci társaság teljesítményét azonban nyomás alá helyezheti egyes bányáinak és kohóinak szűkülő marzsa.
