BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Részvényenként 75 forint lehet az OTP osztaléka

Április 29-én tíz órára hívta össze éves rendes közgyűlését az OTP. A részletes közgyűlési előterjesztések az alapszabály módosítását kivéve még nem jelentek meg, de már tudni lehet, hogy a bank hogy fizet majd osztalékot - az értéke részvényenként 75 forint körül lehet.

2011. március 30. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt évi eredményéből 20,1 milliárd forintot szán osztalékkifizetésre az OTP Bank, ami 72 forintot jelentene részvényenként a bank 280 millió darab papírjára. Mivel azonban saját részvényeit nem veszik figyelembe, 75 forint körüli összegre számíthatnak a tulajdonosok - mondta el a Napi Gazdaságnak Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. A szakértő szerint fontos azt is látni, hogy ez az összeg jelképes értékű, mivel két éve nem fizetett a tulajdonosoknak a társaság. Utoljára egyébként részvényenként 145 forint volt az osztalék. Herczenik szerint a mérsékelt osztalékszint annak tudható be, hogy a bank még mindig óvatos a magas kockázatok miatt, illetve - ahogyan azt többször kommunikálta - készen áll akvizíciók végrehajtására is. E téren elsősorban Románia jöhet jelenleg szóba a Raiffeisen Bank elemzője szerint.
A nemrégiben megemlített horvát Karlovacka Bankánál ugyanis nagyobb falatokat is kiszemelhet magának a magyar pénzintézet - mondta az elemző.

A bank a közgyűlési meghívóval együtt nyilvánosságra hozta, hogy vezetése milyen alapszabály-módosításokat szeretne elfogadtatni. A javaslatok szerint amennyiben a közgyűlés napirendjén a részvények valamennyi szabályozott piacról való kivezetésére vonatkozó előterjesztés szerepel, akkor a megismételt közgyűlés ebben a napirendi pontban akkor határozatképes, ha azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint felét képviselő részvényes jelen van. (Az OTP közgyűlésein az elmúlt években mindig kevesen voltak ahhoz, hogy elsőre határozatképesek legyenek.) Szabályozott piacra történő részvénybevezetés, illetve -kivezetés esetében viszont a döntés az igazgatóság kizárólagos hatáskörébe tartozik. A változtatás az indoklás szerint a tavaly módosított tőkepiaci törvény miatt szükséges.

A javaslatból az is kiderül, hogy a törvény a tőzsdére bevezetett részvények forgalma megszüntetésének két formáját szabályozza: kivezetés esetén a részvény forgalomban tartása valamennyi szabályozott piacon megszűnik, átvezetés esetén csak az adott szabályozott piacon, feltéve, hogy a részvényt más szabályozott piacon forgalmazzák. Az átvezetésről az igazgatóság jogosult dönteni. Annak érdekében, hogy az igazgatóság a jövőben e jogával ténylegesen élni tudjon, szükséges az is, hogy a részvények szabályozott piacra történő bevezetéséről is ez a szerv dönthessen - tartalmazza az indoklás.

A törvényi előírások szerint a nyilvánosan működő részvénytársaságok esetében nem kötelező az audit bizottság létrehozása, ha a felügyelőbizottság összetételére, tagjainak összeférhetetlenségére, valamint hatáskörére vonatkozó rendelkezések megfelelnek a törvényi rendelkezéseknek. Ez alapján az audit bizottság megszüntetése is célja a módosításoknak a szervezet rendszerének egyszerűsítése érdekében.
Az alapszabály a módosítási javaslat szerint mindezek mellett felhatalmazná a igazgatóságot az alapszabály módosítására a társaság cégnevének, székhelyének, telephelyeinek és fióktelepeinek, valamint a társaság tevékenységi köreinek módosítására a fő tevékenység megváltoztatását kivéve, és ezzel összefüggésben az alapszabály módosítására. Ezt azzal indokolják, hogy ezáltal meg lehet takarítani a közgyűlés összehívásával, a felesleges adminisztrációval kapcsolatos költségeket e technikainak minősülő döntések meghozatalakor.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet