Három szempontból is rekord teljesítményt eredményezett a dollárban jegyzett magyar világkötvény-kibocsátás csütörtökön, nemcsak magyarországi, hanem közép- és kelet-európai regionális szinten is - mondta pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján Kármán András, az Államadósság-kezelő Központ Zrt. igazgatóságának elnöke. Egyfelől ilyen nagy összegű, 3,75 milliárd dollárnyi kibocsátást egy tranzakcióban, nemzetközi piacon a régióban még senki nem hajtott végre. Rekordnak számít a 13 milliárd dollárnyi keresleti ajánlat. Hangsúlyozta, hogy rendkívüli befektetői érdeklődés mellett jegyezték le a tízéves, 3 milliárd dollár értékű kötvényt, valamint a 30 éves futamidejű, 750 milliónyi papírt - idézte az MTI az ÁKK elnökét. Mindkettőre több mint háromszoros volt a túljegyzés: előbbire mintegy 10 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett, utóbbira pedig 3 milliárdnyi. Kármán szerint kedvezően alakult az árazás is. Az indikatív árjegyzéshez képest mindkét kötvény esetében 15 bázisponttal lehetett csökkenteni az árat. A tízéves kötvényt végül 310 bázispontos, míg a 30 éves futamidejűt 330 bázispont felárral jegyezték le a megfelelő futamidejű amerikai papírhoz képest. Az államtitkár hozzátette: mivel az ÁKK a teljes devizaadósságot euróban tartja, a dollárt egy pénzpiaci ügylettel euróra váltják át, és a kedvező jelenlegi árfolyamoknak köszönhetően ez további 20 bázispontnyi felárcsökkenést jelent.
