BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

"Itt az ideje pénzt termelni részvényeseinknek"

Ugyan a tulajdonosi összefonódások miatt ismét napirendre került a két romániai tőzsde fúziója, a nagyszebeni börze részvényesei továbbra is az erdélyi piac pozíciójának megerősítésére koncentrálnak - mondta a Napi Gazdaságnak adott interjúban Teodor Ancuta, a Sibex alapító elnök-vezérigazgatója. Az üzletember ugyanakkor úgy véli, a tavalyi kudarcokért személyes felelősség terheli, ezért az április végére összehívott közgyűlésen lemond vezetői tisztségéről. Idei terveikben két-három, a varsói tőzsdével közös listázás is szerepel.

2011. március 23. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Évek óta tartó rivalizálás után ismét napirendre került a nagyszebeni és a bukaresti tőzsde fúziója. Hol tartanak a tárgyalások?
- A bukaresti értéktőzsde (BVB) és a nagyszebeni börze (Sibex) esetleges egyesítéséről jelen pillanatban mindössze informális tárgyalások folynak. A fúzió lehetősége öt év után idén januárban merült fel ismét (Napi Gazdaság, 2011. március 2.). Első lépésként mindkét tőzsde igazgatótanácsa úgy határozott, hogy az április végére meghirdetett közgyűlésen felhatalmazást kér a részvényeseitől a fúziós tárgyalások megkezdésére.

- Mi előnye származna a "nagy testvér" BVB-nek a fúzióból?
- A BVB-nek mindenekelőtt presztízskérdés a tőzsdék egyesítése, de tagadhatatlan, hogy több előnye is származna abból, ha a Sibexet magába olvasztaná. A fővárosi börzének ugyanis máig nem sikerült egy versenyképes határidős piacot létrehozni. A nagyszebeni tőzsde 1994-ben, magánkezdeményezésre jött létre, a részvényeseknek és a vezetőségnek köszönhető, hogy mára a határidős piaca nagyobb népszerűségnek örvend, mint a BVB-é. Emellett meggyőződésem, hogy a bukaresti tőzsdevezetés tart a konkurenciától. Igaz, hogy a Sibex spot piaca még gyerekcipőben jár, azonban hatalmas fejlődési potenciál rejlik benne, a BVB-nek pedig az az érdeke, hogy megőrizze monopolhelyzetét.

- Ezek szerint a Sibex tulajdonosai nem számolnak egy esetleges egyesüléssel?
- A fúzióról egyelőre csak feltételes módban beszélhetünk, a tárgyalások megkezdése még nem jelent garanciát az ügylet lebonyolítására. A 2006-os egyesülési kísérletek során minden erőforrásunkat felhasználtuk egy sikeres tranzakció reményében. Amikor a tárgyalások kudarcba fulladtak, a Sibex majdnem elveszítette tőzsdeüzemeltetői jogait.

A fejlesztések ezért tovább folytatódnak, idén több mint 100 ezer eurót tervezünk költeni marketingtevékenységre, termékeink népszerűsítésére.
- A börzék tulajdonosai látszólag két táborra szakadtak, a mindkét tőzsdében részesedéssel bíró befektetők támogatják, míg csak a BVB-ben érdekelt üzletemberek ellenzik a fúziót. Ön melyik oldalon áll?
- Számomra a Sibex részvényeseinek véleménye a fontos, az ő érdekeiket képviselem. Egyelőre nem tudhatjuk, hogy a fő részvényesek meg tudnak-e egyezni a két tőzsde értékéről, illetve a részvények paritásáról. A Sibex tulajdonosait egy esetleges fúzió kevésbé foglalkoztatja, inkább az eredményekre koncentrálnak, hiszen vissza szeretnék nyerni korábbi befektetéseiket. Miután a nagyszebeni tőzsde rendelkezik saját diverzifikált kereskedési platformmal, én is úgy gondolom, ideje lenne pénzt termelni a részvényesek számára.

- A Sibex tavaly avatta azonnali piacát, ön akkor több millió euró értékű IPO-kat ígért a befektetőknek. Mi valósult meg ebből?
- A spot piac létrehozásakor célkitűzésünk az volt, hogy egy év alatt legkevesebb öt elsődleges kibocsátást hozzunk Nagyszebenbe, kijelentésemet akkor egyes vállalatok előzetes ígéreteire, illetve a kormány privatizációs szándékára alapoztam. Korábban ugyanis a SIF Transilvania (SIF3) befektetési alap két vállalatát, a brassói S.C. Aro-Palace S.A.-t és a Transilvania Leasinget készült listázni, de a nagyváradi Adeplasttal is előrehaladott tárgyalások folytak. Mivel a Sibex igen jó kapcsolatokat ápol a varsói tőzsdével (WSE), az érintett cégek kettős listázásban bíztak, ám végül kiderült, nem feleltek meg a varsói követelményeknek. Keményen harcolunk azért is, hogy a Szeben megyében székelő, állami tulajdonú Romgaz vállalat listázása helyben, azaz Nagyszebenben történjen. A kormány tavaly augusztusban - figyelmen kívül hagyva a Sibex ajánlatát - úgy határozott, hogy a BVB-n privatizálja a gázóriást. A Sibex fellebbezett a döntés ellen, a kormány ellen indított per folyamatban van. Tavaly végül mindössze két listázás valósult meg, tőzsdére kerültek a Sibex saját részvényei, szeptemberben pedig - az országban elsőként - alternatív kereskedési rendszeren keresztül a Prodplast Imobiliare (PPLI) papírjait is piacra dobtuk.

- A kudarcok ellenére hogyan sikerült talpon maradni?
- A két listázott vállalat részvényei jelentős likviditást generáltak a nagyszebeni parketten, nem egészen egy év alatt közel 16 millió Sibex-részvény cserélt gazdát, azaz a tőzsde közel 70 százaléka. Az ingatlanbefektető 5,5 millió részvényének adásvétele nem egészen négy hónap alatt több mint 5 millió eurós forgalmat generált tavaly. A bevételeink jelentős része azonban 2010-ben is a határidős piacról származott. Az év első kilenc hónapjában a bevételeink meghaladták a 305 ezer eurót, a nettó profit 48 ezer eurót tett ki. A Sibex kapitalizációja 11 millió euróra nőtt. (A bukaresti tőzsde kapitalizációja meghaladja a 76 millió eurót, tavaly 3 millió eurós bevétel mellett 1,3 millió eurós nettó nyereséget könyvelhetett el - a szerk.) Mindezek ellenére személyes felelősséget is érzek azért, hogy a beharangozott listázások elmaradtak, ezért - korábbi ígéretemhez híven - az áprilisi közgyűlésen lemondok vezérigazgatói tisztségemről. Utódomként egy külföldi topmenedzsert javaslok majd, akinek a több mint húszéves tőkepiaci tapasztalata jelentősen növelheti a Sibex versenyképességét.

- Hogy látja a jövőt, vannak már konkrét tervek?
- A nagyszebeni tőkepiac fejlesztése egy pillanatra sem áll le, komoly terveink vannak a spot piacon, de bővíteni szeretnénk a határidős termékek kínálatát is. A közelmúltban sikerült a Sibex elszámolóházának alaptőkéjét 5 millió euróra emelni, jelenleg pedig a globális számlák jóváhagyására várunk. Tovább dolgozunk a keresztlistázások feltételeinek megteremtésén is, a tőkepiaci felügyelet február végén hagyta jóvá a nagyszebeni és a varsói elszámolóházak összekapcsolását, terveinkben már idén 2-3 kettős listázás is szerepel.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet