BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszelben panaszkodik a Szurgut a Molra

2011. március 21. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Oroszország az Európai Bizottsághoz (EB)fordul amiatt, hogy a Szurgutnyeftyegaz bejegyzése a Mol részvénykönyvébe két éve várat magára. Az orosz RBK napilap értesülése szerint Anatolij Janovszkij helyettes energetikai miniszter a múlt héten levélben kért támogatást Philip Lowe-től, az Európai Energiaügyi Bizottság főigazgatójától. Az oroszok azt sérelmezik, hogy a Magyar Energia Hivatal nem egyszerűen nem hagyta jóvá a Szurgut befolyásszerzését, hanem minden ezzel kapcsolatos eljárást megszüntetett. Mindeközben a Szurgut kinyilvánította, hogy meg kívánja tartani 21,2 százaléknyi részvénycsomagját. Az orosz társaság 2009 márciusában vásárolta meg a pakettet, ám a magyar kormány egy ellenséges felvásárlástól tartva azóta sem ismerte el e tulajdonszerzést - így a napilap. A Magyar Energia Hivatal arra szólította fel a Szurgutot, hogy fedje fel tulajdonosi struktúráját, a PSZÁF pedig vizsgálatot indított a befolyásszerzés körülményeivel kapcsolatban, ám a 2010 áprilisában zárult vizsgálat semmilyen szabálytalanságot nem talált - foglalja össze az előzményeket az RBK.

Az orosz napilap megkereste a Magyar Energia Hivatalt, amely közölte, mivel a megadott határidőig a Szurgut nem teljesítette a tulajdonosi szerkezetre vonatkozó kérést, az ügyet lezárták. Az újság által megkérdezett elemző szerint az EU erősen figyelembe veszi a magyar kormány véleményét az ügyben, különösen most, a magyar EU-elnökség idején. Ugyanakkor kettős mérce van érvényben: miközben Magyarország az euróövezetbe igyekszik, a Szurguttal kapcsolatos eljárása aligha felel meg egy civilizált piac kritériumainak.

Természetes, hogy az április 28-ra tervezett Mol-közgyűlés előtt ismét fellángol a részvénykönyvi bejegyzéssel kapcsolatos vita - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Mészáros Lajos, a KBC Securities elemzője. Ugyanakkor kevés esély van arra, hogy a Szurgut eléri célját és bejegyzik a Mol részvénykönyvébe - tette hozzá. Az sem valószínű, hogy egy orosz cég túl sok támogatást kapna az Európai Bizottságtól egy EU-s céget érintő ügyben - tette hozzá. Így a szakértő szerint nem várható, hogy kiújul harc a Mol-részvényekért.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet