A tőkeáramlás alakulása, a kvantitatív lazító intézkedések leépítése a kevésbé kockázatos eszközök, a dollár felé terelhetik a befektetőket. A carry trade-ekben a finanszírozó deviza szerepét betöltő dollár a monetáris szigorítással veszít kamatelőnyéből, és az így képződő visszaáramlás szintén az erősödést táplálja - mondták az elmúlt hónapokban azok a szakértők, akik a dollár erősödését várták. A számításukat azonban keresztülhúzta, hogy úgy tűnik, egyelőre mégiscsak inkább az unióban indul meg előbb a kamatemelési ciklus, ami megállíthatatlanul húzza felfelé az eurót. A Reuters év végi elemzői konszenzusa szerint az elemzők többsége inkább a dollár erősödését várta. A szórás természetesen elég nagy volt, a Goldman például mostanra 1,27-es árfolyamot tartott reálisnak, igaz, az év végére már 1,5-ös árfolyamot kalkuláltak. A Goldman nem volt egyedül ez utóbbi véleményével, hiszen többen is 1,45-1,47-es keresztárfolyam-prognózisokat közöltek. Egyelőre úgy látszik, hogy ez utóbbi jóslatok jönnek be, csak a vártnál egy kicsit korábban. Ebben szerepe lehet annak is, hogy jelentős pozíciók épültek ki a dollár esésére, valószínűleg pont az elemzői várakozások alapján. A chicagói árutőzsde (CME) adatai szerint nyitott dollárshort-pozíciók száma a március 1-jével végződő héten 281 088 volt a február 22-ével véget ért hét 200 564-es adatával szemben. Ez azt jelenti, hogy e pozíciók összértéke 11,5 milliárd dollárral, 39 milliárdra nőtt, ami hárommilliárddal felülmúlja a 2007-ben beállított korábbi rekordot. Saághy Pál, az Equilor deviza-üzletkötője szerint amennyiben az 1,40-es szint felett tud zárni a keresztárfolyam, úgy megnyílik az út az 1,43-as 2010. november eleji lokális csúcs felé. Ennek útjában már csak az 1,4060-nál található Fibonacci-szint szabhat gátat. Amennyiben azonban 1,40 fölött több napot is el tud tölteni az euró, úgy törne egy hosszú távú trendvonalat, ami technikailag megerősíti a jelenlegi emelkedő mozgást.
