E-Star néven folytatja működését az RFV, a cég mottójául az "alternatív energia, házhoz szállítva" szlogent választották - jelentette be Soós Csaba elnök a társaság tájékoztatóján. A 2015-ig előretekintő stratégia ismertetésén Kassai Ákos vezérigazgató (képünkön) leszögezte, szeretnének Közép-Európa vezető alternatívenergia-társaságává előlépni. Az idei legfontosabb cél a lengyelországi távhőpiacra történő belépés, a további romániai terjeszkedés, illetve a magyar piacon biogázprojektek megvalósítása.
A tervek szerint 2011 a dinamikus növekedés éve lesz, nagy léptékű új projektekkel. Jövőre a meglévő beruházások végrehajtására helyezi a hangsúlyt a társaság, illetve ekkor valósulhat meg az első magyarországi geotermikus projekt a Mollal együttműködésben - szögezte le Kassai. Az újabb, egyelőre meg nem nevezett célországokba 2014-ben, illetve 2015-ben lépne be az E-Star. A tervek összességében 12 petajoule hő-, illetve 530 GWh áramtermelési célt tartalmaznak 2015-re; a beruházások értéke eléri majd a 215 millió eurót, amihez 53 millió eurós EBITDA társul. A vállalat finanszírozását 30 százalékban saját, 70 százalékban külső forrásokból képzeli el. Ehhez a tőke növelését zéró osztalékpolitikával, illetve egy másodlagos részvénykibocsátással érnék el. Utóbbi értéke elérheti majd a 30-40 millió eurót, az SPO időpontjáról azonban Kassai egyelőre nem kívánt nyilatkozni. Az új projektek finanszírozását szolgálja majd a kötvénykibocsátási program folytatása Magyarországon 10-20, míg Lengyelországban 40-50 millió eurós értékben, a terjeszkedés függvényében. Ezenfelül a társaság tárgyalásokat folytat az EBRD-vel, az IFC-vel, illetve az EIB-vel. A sikeres megállapodás 40-60 millió eurós nemzetközi finanszírozást jelenthetne a társaságnak, míg a vállalati alapú banki finanszírozás 40-50 milliót tenne ki.
Országokra lebontva 2015-re a stratégia szerint Lengyelország és Románia lesz a húzóerő, 20 és 18 milliós EBITDA-t termelve.
Magyarországon 10, a reménybeli negyedik és ötödik célországban pedig 5 milliós pénztermelő képességgel számol az E-Star. Az egyes projekteknél az energiatermelést és távhőellátást lehetőség szerint a helyi adottságokat figyelembe véve a helyben elérhető, adott esetben megújuló forrásokból szeretnék biztosítani. Ennek során az energiahordozó fajtájától függően 1-25 MW-os teljesítményű, 5-35 millió eurós, közepes méretű projekteket valósítanak meg, 15-49 éves szolgáltatási szerződésekkel.
A társaság üzleti modellje független az állami támogatásoktól - hangsúlyozta Kassai, amivel egy jelentős kockázati tényező esik ki. Ez persze nem jelenti azt, hogy adott esetben ne élnének az állami támogatás lehetőségével.
Idén Magyarországon is új projektekkel jelentkezik a társaság, a Tisza vidéki vízgyűjtő területről származó biomasszával szándékoznak majd kelet-magyarországi beruházásokba fogni. Ezenfelül kommunális és mezőgazdasági hulladék alapú biogázprojektekkel is készülnek, ám csak ott, ahol adott a hőpiac is hozzá. A következő magyarországi terjeszkedési területként mint a Mol partnere fognak geotermikus projekteket megvalósítani. Elemzői kérdésre válaszolva Kassai leszögezte, nem a PannErgyvel való versengés a cél, hiszen az E-Star palettáján csak egy elem a geotermia és a hazai piac is kellően nagy, hogy elkerülhessék egymást. Romániában idén is a terjeszkedésen lesz a hangsúly, 2013-2015-ben ehhez járulhatnak hozzá a kiegészítő és új technológiai megoldásokkal üzemelő szolgáltatások, 2015-re 10 városban való jelenlét mellett az értékesített hő terén 4 százalékos piaci részesedést szeretnének elérni. Lengyelországban elsősorban szénalapú távfűtő műveket alakítanának át kogenerációs erőművekké. A kapcsolt hő- és áramtermeléssel a lakosságot és önkormányzatokat szolgálnákk ki. Akvirálási célpontként 196 állami vagy magántulajdonú vállalat kerülhet szóba a társaság felmérései szerint. A felvásárlások előnye, hogy már meglévő ügyfélbázis mellett azonnal bevételt termel a befektetés.
A stratégia ismertetését óvatos optimizmussal fogadta a piac, a társaság részvényei közel 2 százalékkal emelkedve, 9569 forinton zárták a hétfői kereskedést.
