Két hónap van hátra az osztalékki fizetések kezdetéig, így egyre inkább fókuszba kerülnek az osztalékpapírok. Most mégis nehéz helyzetben van, aki erre spekulál, ugyanis a válságadókkal érintett társaságok egy részénél bizonytalan az osztalék mértéke, igaz, legalább a kamatemelési ciklus véget ért - legalábbis egyelőre - Magyarországon.
Általában az osztalékrészvények hozamát az ötéves vagy a tízéves állampapírok hozamához szokták hasonlítani. (Jelenleg e két lejárat hozama 6,98 és 7,25 százalék.) Ugyanakkor az egyszerű osztalékhozammal történő árazásnak - amikor hüvelykujjszabályként a kockázatmentes hozamokkal hasonlítják össze az osztalék és az adott papír hányadosát - persze megvan a hátulütője, mivel ahhoz, hogy a részvény a szelvényvágást követően se veszítsen többet értékéből, a kedvező osztalékhozamnak elvileg fenntarthatónak kell lennie. Mostanában pedig elég sok a kérdőjel, és még tartogathatnak meglepetéseket az osztalékjavaslatok.
Például a két áramszolgáltató, az Elmű és az Émász még nem tette közzé, hogy milyen mértékben érinti őket az energiatársaságokra kirótt különadó, és ezt miből gazdálkodják ki. Az Elmű tavaly részvényenként 2100 forintot, az Émász 1600 forintot fizetett, ami a mostani árfolyamokkal számolva nagyjából 7,5 százalékos éves osztalékhozamnak felel meg. (Ez ugyan nem túl kecsegtető arány, de ne felejtsük el, hogy az osztalékkifizetés már csak két hónapra van és nem egy évre.)
A Zwack esetében sem biztos a korábbi évek 1000 forintos részvényenkénti osztaléka, hiszen a cég forgalma jelentősen esett. Az utolsó negyedévben ugyan mérséklődött a visszaesés, azonban a Zwack számai még így is elmaradnak az egy évvel korábbitól, az üzemi tevékenység eredménye ugyanis 34 százalékkal, 2,08 milliárd forintra esett. Mindenesetre aki ezután is bízik, az 1000 forintos, jelenleg 7,6 százalékos hozam mellett tudja csak megvenni a részvényt. Ráadásul a Zwack üzleti évének eltolódása miatt később, csak nyáron fizet osztalékot.
Jelenleg a legjobb hozammal a Magyar Telekom részvénye kecsegtet: 9,0 százalékos éves osztalékhozamot kínál. Ráadásul a telekomcég már közölte is, hogy 50 forint környékén lesz az osztalék, így ez sem jelent nagy kockázatot.
