BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat emelhetnek az iraki hírek a Mol árfolyamán

Közel lehet a megegyezés a kurd regionális hatóságok és az új iraki kormány között az olajexport ügyében. Ez mindenképpen jó hír a Mol számára, több fontos részlet ugyanakkor tisztázásra vár. Mindez azonban akár több ezer forinttal is emelheti a magyar olajtársaság árfolyamát - vélik a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők.

2011. február 7. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az iraki központi kormány jóvá fogja hagyni a kurd regionális hatóságok által külföldi társaságokkal kötött termelésmegosztási megállapodásokat - nyilatkozta az AFP-nek Nuri al-Maliki iraki miniszterelnök. A nyilatkozatot az illetékes minisztérium nem erősítette meg és a Reuters által megkérdezett iraki főtisztviselők meglepőnek nevezték. Közölték, nincs tudomásuk róla, hogy bármilyen hivatalos döntés született a szerződések elfogadásáról. Korábban a kurd hatóságok által kötött szerződések érvényességét a bagdadi központi hatóságok megkérdőjelezték és az elhúzódó vita miatt felfüggesztették a kivitelt a kurd régióból.
"Az olajügyi minisztérium elfogadta ezeket a szerződéseket, mivel a kurdisztáni kitermelés egészen más jellegű, mint a bászrai" - tette hozzá a miniszterelnök az olajban gazdag a dél-iraki területekre utalva. "Délen az olaj a felszínhez közel helyezkedik el, míg Kurdisztánban jóval mélyebben, aminek kitermeléséhez komolyabb erőfeszítésekre van szükség" - magyarázta. Mintegy negyven társaság, köztük a Mol, fektetett be kurdisztáni olajkutatásba, de egyelőre nem tudják exportálni a kitermelt nyersanyagot, mivel a központi kormányzat alkotmányellenesnek minősítette szerződéseiket.

A részvénypiacokon egyértelműen arra számítanak a befektetők, hogy az iraki kormány előbb-utóbb jóváhagyja a külföldiekkel, így a Mollal kötött szerződést - mondták el a Napi Gazdaság megkeresésére az elemzők.
Miró József, az Erste szakértője szerint bár a mostani hír még nincs megerősítve, nem kétséges, hogy lesz megegyezés. Hiszen Irakban jelentősen növelni akarják a napi olajkitermelést, ami a kurd területek nélkül elképzelhetetlen. Márpedig ez nagyon fontos lehet a Mol szempontjából, hiszen az olajtársaság becslése szerint jelentős mennyiségű készletről van szó, ami több ezer forintos drágulást is okozhat a Mol árfolyamában. Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője is pozitív hírnek tartja a mostani bejelentést, amely azonban önmagában nem jelent túl nagy meglepetést, hiszen ez a piaci várakozás. Éppen ezért Herczenik szerint a meglévő elemzéseket emiatt egyelőre nem kell átírni a Mol szempontjából. Ráadásul fontos kérdésekben még nincs is megegyezés (például hogy mekkora lesz az exportvám az olaj esetében).

Mindenképpen fontos előrelépés, hogy 17 hónap szünet után megindulhatott az olajszállítás irak kurdisztáni területeiről, a termelésmegosztási szerződések körül azonban van még mit tisztázni - mondta a Napi Gazdaságnak Pletser Tamás, az ING elemzője. A szerződéseknek két vitatott pontja volt, az egyik, hogy ki szedje be az olajcégektől a pénzt, illetve hogy mekkora költségeket ismerhetnek el a kitermelők, és ezeket egyelőre nem sikerült tisztázni. A felek abban viszont már megállapodtak, hogy az export megindulhat, illetve hogy hogyan osszák meg a jövedelmeket. Pletser szerint hosszabb távon stabil helyzetet a még nyitva lévő két kérdésben történő megegyezés hozhatna, ez tehetné lehetővé, hogy az Irakban lévő szereplők nagyobb mértékben ruházzanak be. Úgy tűnik, hogy a hagyományos mezők nem hoznak elég bevételt Irak számára, így mindenképp szükség lesz a kurd mezők termelésének lefölözésére is, ezért valamennyi fél érdeke a mihamarabbi megállapodás. Az elemző szerint nem valószínű, hogy túl szigorú feltételeket teremtenének a jelen lévő olajcégek számára, hiszen Irak nem fog tudni maga beruházni az olajiparba úgy, mint Oroszország, így nagy szükség van a tőkeerős külföldi partnerek jelenlétére.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet