BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyiptom sem töri meg az emelkedő trendet

Hétfő délutánra már szinte meg is emésztették a részvénypiacokon az egyiptomi fejleményeket, ami normális a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők szerint. Ennek ellenére a következő hetekben jöhet egy komolyabb kör lefelé, ez azonban trendfordulót nem jelent majd a bikapiacon.

2011. január 31. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Erős korrekció indult a részvénypiacokon a múlt hét pénteken a várakozásoknál rosszabb amerikai bruttó hazai termék (GDP) adata, illetve az egyiptomi tüntetések hatására. Nagyon nehéz megítélni, hogy a részvénypiacok eséséből mennyi írható a közel-keleti forrongások számlájára, a szakértők többsége szerint azonban egyértelműen eljött az elmúlt hónapok emelkedése korrekciójának az ideje. Nagyjából 5-6 százalékos csökkenést vár az amerikai piacokon Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője, aki így eladást javasol azoknak, akik rövidebb távon kereskednek. Az elemző szerint ugyanis a várható esés nem jelent majd trendfordulót, vagyis az év hátralévő részében az emelkedésé lehet a főszerep.

Szerinte az S&P-500-as index 1230-1250 pontig korrigálhat vissza, ez indult el a múlt hét pénteken a GDP-növekedési adat hatására, amely egyébként azért jó lett, annak ellenére, hogy nem érte el az elemzők várakozásait. Ugyanakkor a pénz nyomtatása és az infláció alakulása is kedvez egyelőre a részvénypiacoknak, ezért csak átmenetileg számíthatunk a részvényárak csökkenésére.

Az elemző azonban nem hiszi, hogy egyetlen nap alatt túl leszünk az árfolyamok esésén, így mindenkinek vérmérséklete alapján érdemes eldönteni, hogy milyen stratégiát választ. Az ugyanis biztosnak látszik, hogy a magyar piac sem tudja kivonni magát a nemzetközi hangulat alól, arra pedig nem érdemes játszani, hogy a hazai részvények továbbra is felülteljesítők maradnak - mondja Herczenik.

Különösen az OTP papírja lehet az, amely egy az egyben a nemzetközi hangulatnak megfelelően mozog. Technikai szempontból 5500 forintig teljesen nyitott volt a tér, így nem csoda, hogy ez a szint fogta meg hétfőn a részvény esését. Ennek áttörése viszont már a középtávú kilátásokat is jelentősen ronthatja, úgyhogy bármely long pozíció stopját ez alá érdemes kitenni - véli a Raiffeisen stratégája. A Mol is konszolidációs időszak előtt áll az előző időszak jelentősebb emelkedését követően. Fontosabb támasz 21 500 forint környékén van lefelé, minimum ennek az érintését valószínűsíthetjük. A Richternél a 42 000 forint a kritikus szint, s mivel nem tud elszakadni ettől, elég gyengének látszik a részvény. Herczenik szerint viszont erőteljes zuhanás talán azért nem lesz a gyógyszergyártó papírjánál, mert a veszély már olyan régen fennáll nála, hogy aki ettől tartott, az már el tudta adni részvényeit, így jöhetnek még pozitív meglepetések. Másodszorra sem tudta megtartani az 550 forint feletti szintjét a Magyar Telekom, így ismét tartósan visszatérhet e szint alá az árfolyam.

Különösebb okot néhány százalékos esésre nem is érdemes keresni az elmúlt hónapok emelkedése után, ez ugyanis egy természetes korrekció lenne - mondta a Napi Gazdaságnak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Most az amerikai GDP-adattal és az egyiptomi helyzettel magyarázzák az esést, pedig a kínai, az indiai és a török tőzsde is sokat süllyedt az utóbbi időben, amelyek sokkal meghatározóbbak az egyiptominál, mégsem foglalkozott velük senki. A világban uralkodó optimizmusban nagy változás nem történt, és hétfőn délutánra már az egyiptomi eseményeket is kezdték feldolgozni a piacok, mivel úgy nézett ki, hogy rövid idő alatt megoldódhat a konfliktus.

Egyedül az olaj ára az, amely egyértelműen az egyiptomi események hatására emelkedett 100 dollárig - hívta fel a figyelmet Herczenik. Az Equilor elemzői szerint a befektetők aggódnak, hogy a bizonytalan politikai helyzet tovaterjed a szomszédos országokra is. Ráadásul Tunézia és Egyiptom között Líbia fekszik, amely a tizenhetedik legnagyobb olajkitermelő a világon és bizonyított olajkészletei alapján a kilencedik helyet foglalja el.
Az lehet a mostani helyzet kulcsa, hogy az egyiptomi lázongás átterjed-e a többi arab országra, vagy sem - véli Varjú Péter, az Erste elemzője is, aki szerint pánik most sem volt egy pillanatra sem a piacon, inkább csak a félelem hullámait érezték. Szerinte a piacok idegesek az elmúlt két hónap emelkedése után, így elég egy szikra ahhoz, hogy komolyabb esés legyen. Ez azonban az Erste szakértője szerint is csak korrekció lesz, nem pedig trendforduló. A szakértők összességében egyetértenek abban, hogy jöhet esés a részvénypiacokon, ez azonban csak átmeneti lesz mindaddig, amíg tart az amerikai pénznyomtatás.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet