Minden várakozást felülmúló érdeklődés övezte a bukaresti tőzsdén (BVB) tegnap debütáló kárpótlási alap (Fondul Proprietatea, FP) papírjait. Rekordnagyságú, 50 millió eurót meghaladó forgalom mellett több mint 333 millió részvény cserélt gazdát, miközben egy átlagos kereskedési nap forgalma alig haladja meg a 6-7 millió eurót. Ennek ellenére az FP-részvények ára a vártnál kisebb mértében emelkedett, a nap végére a 0,602 lejes nyitóárhoz képest mindössze 7,9 százalékkal nőtt. Az FP kapitalizációja - a 0,649 lejes záróárat figyelembe véve - meghaladja a 2,1 milliárd eurót.
Piaci szereplők arra számítottak, hogy a listázást követően a papírokat a kárpótlási jegyek névértékén, azaz egylejes áron adják-veszik majd. Az alapot menedzselő Franklin Templeton Emerging Markets (FTEM) vezérigazgatója, Mark Möbius azonban így is elégedett, mint mondta: a Templeton egyelőre nem él 10 százalékos elővásárlási jogával, megvárják, míg csökken a részvények ára. A 2005-ben létrehozott Proprietatea már 82 vállalatban - köztük jelentős energetikai cégekben - bír részesedéssel, becsült vagyona meghaladja a 3,5 milliárd eurót. Az FP többségi tulajdonosa a román állam, 39 százalékos részesedéssel, a fennmaradó részvénypaketten közel 5300 magánszemély és több intézményi befektető osztozik. Az akut likviditáshiánnyal küzdő BVB jelentős forgalomnövekedést vár az FP bevezetésétől, Stere Farmache, a tőzsde elnöke szerint a következő időszakban több IPO-ra is számítani lehet, annál is inkább, mivel az FP érdekeltségébe tartozó vállalatok közül mindössze 29 cég papírjait jegyzik a tőzsdén. Bukarest még idén eladja a Transelectrica, a Transgaz és a Romgaz közműcégek 15-15 százalékát, illetve az OMV Petromban birtokolt 10 százalékos részesedését, Greg Konieczny, az FTEM igazgatója szerint a Romgaz, a Hidroelectrica és a Nuclearelectrica IPO-jára legfeljebb 2012 elejéig kell várni.
