BUX 139460.27 0,11 %
OTP 45460 0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Becsöngetnek a kárpótlási alapnak

2011. január 24. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Minden idők legjelentősebb tőzsdei bevezetésére készül a román főváros, a 3,5 milliárd eurós vagyonnal rendelkező kárpótlási alap (Fondul Proprietatea, FP) ugyanis ma debütál a román parketten. A Franklin Templeton (FT) által adminisztrált, többségben állami tulajdonú Proprietatea alapot 2005-ben azzal a céllal hozták létre, hogy kárpótolják azokat a személyeket, akiknek ingatlanjait a szocializmus időszaka alatt államosították, ám a vagyontárgy visszaadása már nem lehetséges. Mára az FP-nek 82 vállalatban van részesedése, papírjait certifikátok formájában a bécsi tőzsdén is jegyzik, piaci átlagáruk jelenleg 0,52 lej (egy euró 4,3 lej). Helyi elemzők arra számítanak, hogy a rendkívüli érdeklődés miatt a papírok ára már első nap 0,6-0,8 lejes szintig emelkedik. Az alapot kezelő FT bejelentette: érvényesíti a részvények 10 százalékára vonatkozó elővásárlási jogát, nem titkolva ezzel, hogy pozitívan igyekszik befolyásolni a részvények árát. A Templeton ugyanis 0,5 lejes árfolyamon évi 7,75 millió eurós jutalékra jogosult, egylejes papíronkénti árral azonban már 15,5 millió euróra számíthat.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet