Pozitív évet vár a tőkepiaci befektetések szempontjából 2011-ben az Erste, egyáltalán nem mindegy azonban, hogy milyen részvényeket vásárolunk - emeli ki a cég a régiós piacokról szóló elemzésében. A kedvező vállalati eredmények, a vonzó árazás, az alacsony kötvényhozamok, valamint a kockázatosabb eszközöktől való egyre csökkenő félelem miatt gondolják úgy az elemzői, hogy jó év lesz az idei. Az elemzői konszenzus 2011-re az egy részvényre jutó eredmény (EPS) mintegy 23 százalékos növekedésével számol Kelet-Közép-Európában - mondja Henning Esskuchen, az Erste Group kelet-közép-európai tőkepiaci elemzési osztályának társvezetője.
A gondos részvényválogatás azonban nagyon fontos lesz az idén a bank stratégiái szerint, mert a ciklikus papírok és nyersanyaggyártók nyújthatnak stabil teljesítményt, míg a defenzív részvényeket alulsúlyozásra ajánlják. A bankrészvényeket ugyanakkor még nyomás alatt tarthatja a rossz eszközportfóliójuk. A régió országai közül Oroszországot és Törökországot súlyozná felül az Erste, míg Magyarország Délkelet-Európával együtt semleges ajánlást kapott. A magyar piaccal kapcsolatban az Erste külön leszögezi, hogy továbbra is nehéz egyértelműen besorolni valamelyik kategóriába. A növekedés továbbra is kérdéses, a gazdasági kilábalás késlekedik, ezért itt a konszenzus 20 százalék feletti EPS-növekedést mutat 2011-re és 2012-re egyaránt.
A historikus átlaggal összevetve az árazás rendben lévőnek mondható, ám az osztalékhozamok a magas kötvényhozamokkal összevetve meglehetősen alacsony növekedési potenciált jeleznek. Elég valószínűtlennek tűnik, hogy az első negyedévben kamatcsökkentés történne. A piac igen nagy mértékben függ a 2011 elejére várható konszolidációs intézkedéscsomagtól. A kormány eddigi kreativitása azonban inkább meglehetősen nagy teherként jelentkezett a piac számára, ám ha az intézkedéscsomag kedvező fogadtatásra talál a hitelminősítők körében, az akár be is indíthatja a piacot - de ennek ellenkezője is elképzelhető.
Az Erste szerint még Ausztriában lehet érdemes körülnézni annak, aki részvényt akar venni, a cseh börzét viszont kerüljük el.
