BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre még kitart az arany szárnyalása

2010. december 28. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tizenegy éve drágul az arany, az idén euróban számolva 37 százalékkal emelkedett az ára, és a lendület egészen 2012-ig kitarthat az elemzői várakozások szerint. A nemesfém válságos időkben a "legkeményebb valuta", biztonságos "befektetési menedék" - mondják elemzők, akik szerint a már tizenegyedik éve többé-kevésbé folyamatos drágulás jövőre is folytatódhat - írta az MTI-Eco. Mindenekelőtt a fejlett ipari államok - benne az euróövezet - elhúzódó válsága és az amerikai monetáris politika úgynevezett mennyiségi enyhítő lépései miatt; a pénzpiacokat elárasztó dollármilliárdok a viszonylag alacsony kockázat mellett jelentős hozamot ígérő aranyban találhatják meg a helyüket - véli Eugen Weinberg, a német Commerzbank elemzője.
A piaci szerkezet átalakulása is a drágulás irányába hat, korábban a jegybankok a kínálati oldalt erősítették, az idén viszont már a vásárlók között voltak és alighanem ott is maradnak. A következő hónapokban elsősorban a kínai központi bank növelheti aranykészletét - jósolja Ronald Stöferle, az Erste ausztriai aranypiaci szakértője. A kitermelésben érvényesülő folyamatok is emelik az arany árát. Az ágazat közel egy évtizede érte el a csúcsot, amikor évi 2590 tonna körül alakult a kitermelés, azóta viszont stagnál, a források pedig apadnak - utalt Jochen Hitzfeld, az UniCredit németországi elemzője az amerikai földtani intézet (US Geological Survey) adataira, amelyek szerint a 2002-ben világszerte 50 ezer tonnát kitevő készlet 2009-re 47 ezer tonnára csökkent.

A Goldman Sachs amerikai befektetési bank előrejelzése szerint 2011 közepén 1565 dollár, az év végén kevéssel 1700 dollár alatt lehet az unciánkénti ár, és számottevő csökkenésre legkorábban 2012-ben lehet számítani.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet