BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Duplán hozhat a konyhára a forint erősödése

A tartós befektetési számlák (tbsz) aktív tőzsdézésre is lehetőséget kínálnak, ezért a befektetési alapok, illetve a betéti ajánlásaink után most a forint- és a részvénypiaci kilátásokat próbáljuk meg áttekinteni.

2010. december 20. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Először is fontos leszögezni, hogy a tartós befektetési számlákon csak forintalapú termékekkel lehet kereskedni, van néhány olyan kisebb részvény (ezek a devizában denominált AAA Auto, a Fotex, a Graphisoft Park, illetve az Orco) a magyar tőzsdén, amelyre nem spekulálhatunk. Devizák esetében pedig szintén a forintos termékekkel lehet próbálkozni. Ez utóbbi esetben arra kell figyelni, hogy a nyereséget mindig a devizapár második tagjában írják jóvá, vagyis amennyiben a kiválasztott szolgáltatónál lehetőség van erre, euró/forint, dollár/forint párra kereskedjünk.

A svájci frank esetében fontos azt is tudni, hogy ez két devizapár, az euró/svájci frank és az euró/forint árfolyam alakulását követi. Ezért kevésbé tanácsos erre spekulálni, hiszen ahogy az elmúlt napok példája mutatta, a forint a svájci frank ellenében gyakorlatilag egy helyben állt, annak ellenére, hogy az euróval szemben folyamatosan erősödött a magyar deviza. Ez pedig annak volt betudható, hogy a svájci frank közben új csúcsra drágult az euróval szemben, ami kioltotta a forint erősödését.
A legfigyelmesebben talán az euró/forint kurzust érdemes követni, hiszen a legtöbb hír is ezzel kapcsolatos. Még egy nagyon fontos szabályra érdemes figyelni, mégpedig arra, hogy kamatkülönbözetet lehet kapni is, fizetni is. Fizetni mindig annak kell, aki az alacsonyabb kamattal rendelkező devizát veszi a másik ellenében, ez pedig mindennap drágítja a bekerülési árat. Ez főleg akkor lehet fontos, ha túl nagy mozgás nem várható a közeljövőben.

A Reuters elemzői konszenzusa alapján jelenleg egy hónapos időtávon 280 forintos euróárfolyam-várakozás alakult ki (érdekes módon a szokásosnál sokkal szűkebb szélsőértékek mellett). Az alsó határt a 270 forintos ár, míg a felsőt a 283 forint jelenti az elemzők szerint. Egyéves távlatban viszont már 272,50 forintra csökken az átlagos elemzői várakozás. Itt azonban már óriási szórás mutatkozik. A legalacsonyabb várakozás ugyanis 254, míg a legfelső 285 forint. Mindezek alapján az mondható el, hogy inkább a forint erősödésében bíznak a szakemberek a következő egy évben, és a jó beszállási pont valahol 280 és 285 forint környékén lehet. Ráadásul aki erre játszik, minden nappal magasabb bekerülési árral számolhat.
A tőzsdei kilátások esetében szinte egybecseng a szakemberek véleménye, hogy jövőre még jelentősebb emelkedésre lehet számítani. Nagy kérdés azonban, hogy ezt mennyire lehet majd érezni a magyar tőzsdén. A válságadókkal megterhelt magyar vállalatok ugyanis nem jelentenek túl vonzó célpontot a külföldiek szemében. Jelenleg inkább alulsúlyozzák a magyar eszközöket, ami azt jelenti, hogy a régióba áramló pénznek csak egy töredéke jön a magyar részvényekbe. Mindez talán akkor változhat meg, ha a kormány - ahogyan ígérte - az év elején bejelenti konkrét szervezeti reformjait. Ebben az esetben növekedhet az ország súlya, ami akár komolyabb emelkedést is hozhat. Van azonban még egy kritikus pont, mégpedig a magán-nyugdíjpénztári eszközök államosításának a kérdése. Az államhoz visszakerülő részvények értékesítésével ugyanis folyamatos eladói nyomás lesz, ami főleg a kisebb papírok esetében okozhat gondot. Ezenfelül kiesik az a jó pár milliárd forint is, amit havonta elköltöttek a pénztárak a részvényekre. Biztos tehát, hogy nagy odafigyelést és körültekintést igényel majd a tőzsdézés a következő években, hiszen egy-egy fejlemény nagy mértékben változtathatja a tőzsde megítélését.

Az öt legnagyobb részvény esetében egyébként az elemzői célárak tekintetében lehet jó célpontot találni már a jelenlegi árakon is. A legjobb befektetés az Egis ebből a szempontból, hiszen a Reuters elemzői konszenzusos értéke 26 százalékkal haladja meg a jelenlegi piaci árat. Nem árt azonban azt is figyelembe venni, hogy a kisebb likviditás miatt sokszor nagy a kilengése a részvénynek. Jó beszállási lehetőséget adhat a 25 százalékkal magasabb célárral rendelkező Matáv is az elemzői vélemények szerint. Ugyanakkor itt nem árt figyelembe venni, hogy ebben még van 900 forint feletti célár is, ami vélhetően még nem lett frissítve a részvényenként 50 forintra csökkentett osztalékot követően.
Az OTP esetében 17,3 százalékkal magasabb árat tartanak elképzelhetőnek az elemzők a jelenlegi árakhoz képest. Fontos azonban azt is leszögezni, hogy ez a részvény lehet a legérzékenyebb a külső hatásokra, illetve érdemes mindig fél szemmel a svájci frank árfolyamára is figyelni (az erősödő frank ugyanis nyomást gyakorolhat a hitelportfólió minőségére).

A Richter esetében egyéves távlatban nagy mozgásra nem kell számítani. Az elemzői célárak csupán 6,9 százalékkal haladják meg a piaci árat, igaz, esésben erős a részvény defenzív jellege.
A Mol a külföldi elemzők egyik nagy kedvence a magyar piacon, pont ezért azonban elég magas az ára. Azonban még így is - az OTP-hez hasonlóan - 17 százalékkal magasabb célárat tartanak elképzelhetőnek az elemzők. Fontos, hogy egy-egy sikeres fúrás bejelentése nagyot lökhet felfelé az árfolyamon.
A részvénykereskedéssel azonban érdemes a jövő év elejéig kivárni. Ilyenkor ugyanis az alapok nagyobb átcsoportosításokat hajtanak végre, vagyis az irány több hétre, akár hónapra is adott lehet, ami jó beszállási pontokat hozhat.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet