Az OTP Bank Nyrt. 30,9 milliárd forintos konszolidált nettó eredményt ért el 2010 harmadik negyedévében, ami tíz százalékkal haladja meg a Napi Gazdaság elemzői konszenzusának értékét. A bankcsoport eredménye 13 százalékkal javult negyedéves összehasonlításban, viszont 33 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az első háromnegyed év adózott nyeresége az idén már elérte a 100,7 milliárd forintot.
Bencsik Lászlónak, a bank vezérigazgató-helyettesének tájékoztatása szerint az OTP válságadó és banki különadó címén mintegy 40 milliárd forintot fizet be az idén adózás előtti eredményéből, és körülbelül ugyanennyit 2011-ben is. A bankadót kiszűrve, 45,4 milliárd forintos nyereséggel számolva a válság kezdete óta a mostani volt az egyik legerősebb negyedéves eredmény.
Az elemzői várakozásokat meghaladó tényszámok az alacsonyabb céltartalékképzésnek, illetve egy 6 milliárd forintos adópajzsnak köszönhetők. A harmadik negyedévben a céltartalékképzés 44 százalékkal, 52,7 milliárd forintra csökkent. Bár a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 12,4 százalékról 13,2 százalékra nőtt a harmadik negyedévben, a romlás dinamikája mérséklődött.
A hitelfedezettségi mutató 73,4 százalék volt, 0,5 százalékponttal alacsonyabb az előző negyedévinél és 4,9 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál. Elsősorban a magyar jelzáloghitelek esetében volt jelentősebb romlás, de a romániai lakossági hitelek minősége is sokat csúszott lefelé.
Az éves kockázati költségek alakulását nagyban befolyásolja majd, hogy a forint megmarad-e az október végétől ismét elért 200 forintos tartományban a svájci frankkal szemben.
A különadó negatív hatását és a hazai adózott eredmény csökkenését jelentős mértékben ellensúlyozta a külföldi leányvállalatok javuló teljesítménye, amelyek már a csoport profitjának a 38 százalékát adják. A 150 milliárd forintos harmadik negyedévi nettó kamatbevétel ugyanakkor nagyjából megfelelt az elemzői várakozásoknak. A nettó kamatmarzs az előző negyedévhez képest csökkent, 5,9 százalékot tett ki, ez azonban még mindig valamivel nagyobb volt mint egy évvel korábban.
A leányvállalatok közül a legjobban az oroszországi teljesített, 8,7 milliárd forintos eredménye negyedéves összehasonlításban 141, éves összevetésben 666 százalékos emelkedésről tanúskodik. A második legnagyobb profitot a bolgár DSK érte el 5,3 milliárd forinttal, ami 14 százalékos bővülés az előző negyedévihez képest. A korábban fekete bárányként számon tartott ukrajnai OTP Bank JSC is 4,9 milliárd forint nyereséget ért el, ez 415 százalékkal több az előző negyedévnél. A második negyedévben 6,5 milliárdos mínuszt elszenvedő montenegrói leány a harmadik negyedévben már egymilliárdos pluszt hozott.
A leggyengébben teljesítő leánybank a romániai volta, amely az elmúlt negyedévhez hasonlóan 2 milliárd forintos veszteséget szenvedett el. A szerbiai sem volt képes még pluszba fordulni, vesztesége alulról ugyan, de közelítette a 2 milliárdot. Jó hír viszont, hogy a szlovák leány a válság óta az első nyereséges negyedévét tudhatja maga mögött.
Az OTP szeptember 30-án 5 milliárd 651 millió eurós likviditási tartalékkal rendelkezett, az éven belül lejáró kötelezettségei mindössze 1,1 milliárd euróra rúgnak. Bencsik László utalt arra, hogy ez a likviditási szint üzleti szempontból már magasabb az optimálisnál, ezért jövőre fontos cél a hitelezés bővítése. (Az év elején erre az esztendőre is 5 százalékos hitelbővülést vártak, azonban csak szinten tartás valósult meg.) Az OTP tőkemegfelelési mutatója 18 százalékos, Tier I mutatója 14 százalékos, az előírt 8, illetve 4 százalék helyett. Az EU-ban a következő 10 évben bevezetni tervezett Basel III előírásoknak az OTP már most megfelel.
Az egy részvényre jutó eredmény 114 forint lett a harmadik negyedévben, ezáltal az első háromnegyed évi érték 373 forintra nőtt, ami 25 százalékkal alacsonyabb a bázisnál. Egy erős utolsó negyedévvel együtt is - a csökkenő céltartalékolással akár a mostaninál magasabb eredmény is lehet - 500 forint körüli egy részvényre jutó eredmény várható, ami alapján nem tekinthető jelentősen alulárazottnak a részvény a jelenlegi szinteken. Az azonban már látszik, hogy a tavalyi 150 milliárdos nettó profitot a bankadóval együtt csak megközelíteni tudja az OTP.
