BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feljelentők aranykora következik Amerikában

2010. november 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai pénzügyi felügyelet szerda esti egyöntetű döntése értelmében kibővítenék a hatóság jutalmazási jogkörét a csalásgyanús ügyletek bejelentői számára. A júliusban törvénybe iktatott átfogó pénzügyi reformon alapuló új szabály értelmében a SEC az egymillió dollárt meghaladó felügyeleti bírságok esetében akár annak 30 százalékát is kifizethetné a tippadónak - írta a Bloomberg. Ugyanez vonatkozna a jogtalanul megszerzett nyereség behajtásából eredő pénzekre is. A jelenlegi szabályozás a feljelentői jutalék felső határát tíz százalékban húzza meg, és kizárólag a bennfentes kereskedésre vonatkozik.

A most megszavazott javaslat szerint (amely a véleményezési szakaszt követő újabb szavazással válna kötelezővé) a feljelentőknek eredeti, azaz nyilvánosan hozzá nem férhető információkkal kell szolgálniuk a felügyeletnek, amelyből aztán sikeres vizsgálat indulhat, illetve ami már folyamatban lévőhöz szolgálhat érdemi adalékként. Nem részesülhetnének feljelentői jutalékban az ügyfeleiktől adatokhoz jutó ügyvédek, a társaságok könyvvizsgálatában részt vevő könyvelők, illetve a belső fegyelmi ügyekért felelős társasági alkalmazottak. A javaslat alapján magasabb jutalmat kapnának azok a társaságon belüli informátorok, akik először munkáltatójuknak jeleznék az észlelt jogtalanságokat.

A javaslat felügyeleten belüli kritikusai azonban arra hívták fel a figyelmet a Reuters szerint, hogy az új szabállyal megszaporodhatna a magasabb pénzjutalom reményében téves információkkal jelentkezők száma, ami értékes munkaórákat vonna el a valós csalások kivizsgálásától.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet