BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már minden beépült a nagy lazításból

Az "adj el a hírre" effektusra számít Marc Faber a Fed likviditásbővítő intézkedései második körének jövő heti várható bejelentése kapcsán, ám egy esetleges korrekció még nem jelenti feltétlenül a medve visszatértét.

2010. október 27. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fed elnöke, Ben Bernanke valószínűleg a vártnál célzottan kisebb léptékű intézkedéssel csalódást kelt majd a likviditásbővítő intézkedései második körével (QE2) és kivárja a piaci hatást - nyilatkozta a Bloomberg TV-nek Marc Faber. A Gloom, Boom & Doom Report hírlevél szerzője szerint nagyobb eladási hullám esetén a Fed adott esetben vagy növeli az intézkedések léptékét, vagy újabb és újabb stimulusokat léptet életbe.
A jelenlegi felfokozott várakozások mellett Faber szerint valószínűleg minden, ezermilliárd dollár alatti intézkedés csalódást keltene a piacon. A szakember úgy véli, jelenleg ismét inflációs várakozások hajtják a kereskedést, a gyenge dollár, a szárnyaló nemesfém- és nyersanyagárak, illetve a feltörekvő piacokon folyamatosan emelkedő részvényárfolyamok. Júliusban és augusztusban még igen pesszimisták voltak a befektetők, akiknek körében a Hindenburg ómen és az összeomlás volt a téma. Ennek ellenére a szeptember elég erősre sikeredett, míg az október is aránylag jó hónap volt. Az S&P-500 a július 1-jei 1010-es mélypontról egészen 1200 pontig menetelt, azaz gyakorlatilag a QE2 már beárazódott. Faber szerint ennek alapján már rég ideje lenne egy korrekciónak, ám ez nem jelenti a medvepiac visszatértének szükségességét. A QE2 által kiváltott korrekció inkább beszállási pontot jelenthet a részvény- és árupiacokon, amelyek árfolyamai az 1999 vége és 2000 márciusa közötti felfutás mértékét tükrözhetik majd.

Összességében a következő tíz évre kerülni érdemes a készpénzfelhalmozást és az amerikai állampapírokat, hosszabb távon inkább az árupiaci termékeket, illetve részvényeket előnyben részesíteni, az már egyéni elbírálás kérdése, hogy az amerikaiakat vagy fejlődő piaciakat - hangsúlyozta Faber.
A szektorok közül a pénzügyi, autóipari és légiipari részvények kerülése mellett inkább a techszektor papírjai, például a Microsoft lehetnek érdekes befektetések. Az árupiacon az elmúlt hónapokban az agrártermékek bizonyultak jó befektetésnek, de érdemes lehet továbbra is felhalmozni a nemesfémeket. Utóbbiaknál valószínűleg következik még egy korrekciós szakasz az év vége előtt, majd jövőre ismét fellendülés várható.
A devizák terén Faber szerint jelenleg a dollár túladott, míg a svájci frank és a japán jen a túlvettség jeleit mutatja, így egy részvénypiaci korrekcióban ez a folyamat a visszájára fordulhat, azaz közel lehet az a pont, amikor a dollár rally üzemmódba válthat. Ráadásul júliusban 1,20-as szint mellett még mindenki az euró folyamatos gyengülésére játszott és egyre többen emlegették a paritást, innen azonban 1,40-ig menetelt a keresztárfolyam, itt azonban már igen kockázatos lenne dollár-shortpozíciókat felvenni.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet