Éves átlagban mintegy két és félszeresen jegyezték túl a magyar államkötvényeket, ami azt jelzi, hogy a befektetők bíznak a kormány ígéreteiben, és elhiszik, hogy az ez évi és a jövő évi országfinanszírozás is megoldott - mondta Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Zrt. vezérigazgatója az Inforádió Aréna című műsorában. Pleschinger beszélt arról is, hogy az állampapírok eladásában nagyban segít a világban meglévő likviditásbőség, de az is látszik a kereslet alakulásán, hogy jók a magyar hozamok, még régiós viszonylatban is.
A vezérigazgató beszélt arról is, hogy jelenleg árfolyamtól függően a teljes adósságon belül 42-45 százalékot tesz ki a devizaalapú. Ez azonban nagyobb a korábban megszokottnál, ezért a céljuk, hogy erősítsék a forintalapú kibocsátásokat és visszatérjenek a korábban megszokott, 30 százalék körüli szintre. Ez azt jelenti, hogy jövőre csak a lejáró adósságot akarják devizában megújítani. Mindezek alapján 2016 után képzelhető el, hogy ismét a normális szintre csökken a magyar devizaadósság.
Pleschinger arról is beszélt, hogy újabb IMF-hitellel ugyan biztonságosabb lenne az ország, de az ehhez előírt csomagról már bebizonyosodott, hogy Magyarországon az nem működőképes. Ráadásul a befektetők is kezdik elfogadni, hogy az ország képes finanszírozni önmagát, ezt ugyanis már régóta bizonyítja a piac. Ugyanakkor a jövő évi költségvetés elfogadása után nagyon erős kommunikáció kell a befektetők, a hitelminősítők felé, hogy mi is a kormány stratégiája és milyen reformokat akarnak elindítani, amelyek hosszabb távon is kiadáscsökkentéssel járnak.
