BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vezetőcserét sejtettek a Mol élén

Nincs napirenden Hernádi Zsolt távozása a Mol éléről - nyilatkozta a cég kommunikációs igazgatója, Somlyai Dóra, azt követően, hogy a Világgazdaság megírta azt a hetek óta keringő piaci pletykát, amely szerint a BKV jelenlegi vezetője, Kocsis István váltaná a magyar olajtársaság élén Hernádit.

2010. szeptember 19. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A csere mögött kormányzati szándék áll a pletyka szerint, a megvalósítás azonban több nehézségbe is ütközik. Egyrészt a magyar állam nem tulajdonos a Molban, másrészt a részvények mintegy 50 százalékát a jelenlegi menedzsment "baráti kezekben" tudhatja. Mindez azonban csak pletyka. Kocsis közleményében úgy fogalmazott: cáfolja azokat a sajtóban megjelent híreket, amelyek szerint őt nevezik ki a Mol elnök-vezérigazgatójává, erről a kérdésről ő senkivel sem tárgyalt, és szóvivőjén keresztül Hernádi is határozottan cáfolta a hírt. Az elemzők ugyanakkor megosztottak abban a kérdésben, hogy mennyire lenne hatással Hernádi távozása a Mol-részvények árfolyamára. Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint csak szélsőséges esetekben rázhatná meg a Mol árfolyamát, ha valóban távozna a cég éléről Hernádi. Ugyanakkor Pletser Tamás, az ING elemzője a Milliók reggelire című rádióműsorban azt mondta, reagálhatnak negatívan a befektetők az elismert cégvezető távozása miatt.

Ebben az esetben valószínűleg az lehet a döntő, hogy ki lesz az utód, illetve hogy ezt hogyan kommunikálják.
Az elmúlt napok árfolyammozgására így nem is ez a hír, hanem inkább az orosz Szurgutnyeftyegaznál lévő Mol-csomag körüli pletykák adtak okot (Napi, 2010. szeptember 17.). A Szurgutnyeftyegaz Mol-csomagjának megvételéről szóló hírek is azonban csupán spekulációnak tekinthetők, bár ennek volt betudható a 23 000 forintig száguldó árfolyam - mondta Herczenik, hozzátéve: álláspontjuk továbbra is változatlan: nem látják realitását, hogy az állam ezt az összeget készpénzben ki tudná fizetni. Amennyiben létrejönne egy ilyen üzlet, annak Pletser szerint árfelhajtó hatása lenne, azonban erre ő is kevés esélyt lát és szintén azt hangsúlyozza, hogy erre most nincs pénze a magyar államnak.

Hosszabb távon lehet ugyanakkor valamilyen cserén alapuló megállapodás, de ehhez biztosan idő kell - mondta Herczenik. A két elemző abban is egyetért, hogy a jelenlegi szinteken már nem szabad Mol-részvényt vásárolni. A 27 000 forintos részvényenkénti vásárlási árról szóló pletyka miatt ugyanis nagyon túlfutott az olajcég árazása, ami a fundamentumok kedvezőtlen változása miatt sem reális - mondta Pletser.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet