Jelenleg öt nagy lengyel állami vállalat elsődleges részvénykibocsátása (IPO) áll előkészítés alatt, az akciókat a kormányzati ciklus végéig, 2011 októberéig tervezi lebonyolítani a pénzügyminisztérium - mondta el Krysztof Walenczak, a tárca helyettes államtitkára a varsói értéktőzsde (WSE) által szervezett konferencián. Neveket és összegeket azonban újságírói kérdésre sem nevezett meg, a varsói értéktőzsde privatizációja kapcsán a nemzetközi kibocsátásra tekintettel csak az eddig ismertetett tényeket összegezte. A kibocsátási tájékoztatót szeptember elején beadták a felügyelethez és a piaci viszonyoktól függően november elején kerülhet sor az IPO-ra. A kibocsátás során 63 százalékot adnak el intézményi szereplőknek, amelyek a részesedéstől függetlenül legfeljebb 10 százaléknyi szavazati joggal rendelkezhetnek majd, az államnál 35 százalékos részesedés marad. A becslések szerint 1,2 milliárd zlotys ügylet után kisebbségi részesedést vásárolna a varsói tőzsdével júliusban stratégiai szövetséget bejelentő, illetve a WSE-nek új kereskedési rendszert értékesítő NYSE Euronext is.
Záros határidőn belül nem szakad vége a privatizációs folyamatnak - hangsúlyozta Walenczak. Jelenleg a lengyel GDP ötödét adják az állami érdekeltségbe tartozó vállalatok, a cél ennek 10 százalék alá szorítása. Eddig 200 vállalatot privatizáltak és még további 400 áll előkészítés alatt, ezekből azonban csak néhány felel meg a tőzsdei bevezetés kritériumainak. Sarkosan fogalmazva: Magyarországon nincs mivel kereskedni, az öt legnagyobb vállalat adja a forgalom 99 százalékát - szögezte le a helyettes államtitkár. Ezzel szemben Lengyelországban ez az arány csupán 54 százalék, és a sorozatos IPO-kkal tudatosan erősítették is a forgalom arányosabb elosztását.
Ezt erősíti az a tény is, hogy Lengyelországban 1,37 millió értékpapírszámlát tartanak nyilván, amiből nagyjából egymillió aktív, a tőzsdézés ugyanis "nemzeti sportnak" számít.
Idén az öt legnagyobb európai IPO-ból kettő zajlott Varsóban, a PZU-é 2,7, illetve a Tauroné 1,3 milliárd dollár értékben. A dinamikus növekedéshez nyilvános kibocsátások, aktív befektetői réteg és likvid kereskedés is kell, ehhez teremtette meg az infrastruktúrát fejlesztéseivel a varsói értéktőzsde - szögezte le Lidia Adamska igazgatósági tag a WSE varsói konferenciáján. Az aktív kisbefektetői réteg nagyságát jól mutatja, hogy a PZU-jegyzésben 250 ezer, míg a Tauronéban 200 ezer kisbefektető vett részt. (Igaz, a lengyel jegybank adatai szerint az idei első félévben nőtt a külföldi intézményi szereplők részaránya a háztartások kárára.) Mivel a privatizálandó cégek száma véges, fontos, hogy egyre több magáncég is a piacra lépjen, erre pedig látszólag fokozódik a hajlandóság.
