BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fundamentális okok is drágítják az olajat

A nyersolaj ára több mint másfél dollárral nőtt a múlt héten. Pénteken az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 78,16 dolláron fejezte be a kereskedést, míg egy héttel korában 76,67 dolláron zárt. A WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 74,60 dollárról 76,45 dollárra emelkedett. Az árat a kínai kereslet növekedése, az amerikai készletek váratlan visszaesése és az általános részvénypiaci optimizmus növelte.

2010. szeptember 13. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyon úgy fest, hogy a világ két legnagyobb olajfaló országában, az Egyesült Államokban és Kínában is emelkedik az olaj iránti kereslet, ezért emelkedhetett a múlt héten az olaj ára, és ez a hatás kitarthat ezen a héten is. Kína nemcsak azzal járult hozzá az olajárak emelkedéséhez, hogy feldolgozóiparának kilátásairól egyre-másra látnak napvilágot bizakodó jelzések, hanem azzal is, hogy olajimportja már augusztusban is magasabb volt, mint egy hónappal korábban.

Az olajár emelkedésének irányába hatott az amerikai kormányzat energiaügyi hivatalának múlt heti készletjelentése is. E szerint az amerikai tartalékok 1,85 millió hordóval csökkentek, ami egyfelől nem számottevő mennyiség, másfelől az állomány így több mint 22 millió hordóval haladja meg az egy évvel korábbi készletszintet, az adat mégis azonnali több mint 1 dolláros áremelkedéshez vezetett. A piac nem a csúcs közeli készletszintre reagált, hanem arra figyelt, hogy két egymást követő hét után az elemzők most is szerény növekedést vártak, így az elemzői konszenzus 0,9 millió hordós készletbővülést vetített előre. A feldolgozott olajtermék-tartalékok 0,4 millió hordóval csökkentek, míg a szakértők 0,6 millió hordó növekedést vártak, a benzinkészletek viszont a várt 0,9 millió hordó helyett csak 0,2 millió hordóval csökkentek. A relatíve kicsi készletváltozások azért okozhattak a szokásosnál nagyobb áremelkedést, mert a hurrikánszezon beindulása miatt az amerikai partvidéki kitermelés bizonytalan, amiként az alapvetően a gazdaság teljesítményétől függő dízelüzemanyag-felhasználás alakulása is okozhat meglepetéseket, ám a héten ez inkább a kereslet növekedése irányába mutatott, mert a tengeri szállítmányozási adatok azt mutatták, hogy a közeljövőben növekszik a kikötőkben kamionokra rakott importáru mennyisége az Egyesült Államokban.

Az emelkedés mögött azonban nem csupán az olajpiac fundamentumai álltak, de jelentős hatása volt a részvénypiacok fellendülésének is. A szeptember elején rutinszerűnek tekinthető, a nyári uborkaszezont követő fellendülés érezteti hatását a nyersanyagok piacán is, a piaci szereplők a fellendülést a gazdasági teljesítmény fokozódásának tekintik, így valószínűsítik, hogy a keresleti oldal is élénkülni fog.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet