A magyar kormány megkezdte a tárgyalásokat az orosz Szurgutnyeftyegaz 21,2 százalékos Mol-részvénycsomagjáról - adta hírül a Reuters a magyar Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerdai közlésére hivatkozva szerdán délelőtt. Kora délután érkezett a cáfolat a hírrel kapcsolatban az oroszok Szurgutnyeftyegaz-részéről, mivel a cég egyik képviselője azt mondta: tudnak a magyar hatóságok bejelentéséről, de nincs tudomásuk semmiféle tárgyalásról. Este erre reagálva a fejlesztési minisztérium azt közölte, hogy valóban nem tárgyaltak az orosz cég képviselőivel. Ugyanakkor Fellegi Tamás magyar-orosz gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztosként az augusztus 27-i moszkvai látogatásakor Viktor Zubkov első miniszterelnök-helyettessel beszélt a Szurgutnyeftyegaz Mol-pakettjéről. A megbeszélésen mindkét fél jelezte, hogy a kérdést kiemelt prioritásként kezelik, és az orosz fél felvetette, hogy a téma kerüljön fel a Magyar-Orosz Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság soron következő ülésének napirendjére.
A minisztériumi közlemény szerint a magyar kormány elkötelezett, hogy hangsúlyozza a nemzeti érdeket valamennyi stratégiailag fontos területen - az energiaszektort egyértelműen ilyennek tekinti - és erősítse az állam szerepét a jog keretein belül.
Mindez egybevág lapunk korábbi értesülésével, amely szerint már korábban is előrehaladott tárgyalások voltak az oroszok Mol-csomagjának megvásárlásáról. Lapunk korábbi információja szerint terven felüli állampapír-kibocsátásokból finanszírozná a magyar állam az orosz Szurgutnyeftyegaznál lévő Mol-csomag megvásárlását. A részvénypakettért lapunk információja szerint 1,5 milliárd euró körüli összeget kérnek az oroszok.
