Jövő év elejétől a kisebbségi részvényesek - elsősorban intézményi befektetők és szakszervezetek - lényegesen olcsóbban és könnyebben jelölhetnek tagokat az amerikai tőzsdei vállalatok igazgatóságába a felügyelet szerdai döntése értelmében - írta a Marketwatch. Az új szabály értelmében a jelöléshez a befektetői csoportnak legalább 3 százalékos részesedéssel kell rendelkeznie minimum három éve, ám a korábbi szabályokkal ellentetében ezúttal már nincs szükség más költséges és hosszas jogi procedúrára.
Egy igazgatóságba az összes hely negyede erejéig állíthatnak jelöltet, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy nyolctagú igazgatóságba legfeljebb két főt pályáztathatnak az elegendő szavazatot összegyűjtő befektetők. A korábbi elképzelésekkel ellentétben a szabály a kisebb, 75 millió dolláros piaci kapitalizációjú vállalatokra is vonatkozik majd, ám ezek hároméves haladékot kapnak az alkalmazkodáshoz. A 3-2 arányban éppen hogy elfogadott szabály nagy győzelem a vállalat irányításában aktívabban részt venni kívánó intézményi befektetőknek. S bár az igazgatósági tagok jelölésének könnyítése az 1940-es évek óta többször is felkerült a SEC napirendjére, az áttörést a szerdai szavazás hozta el. Az intézkedés mindazonáltal igencsak vitatott. Támogatói szerint amennyiben a részvényeseknek az általuk delegált igazgatósági tagok által nagyobb beleszólása lett volna a vállalatvezetésbe, a bankok talán jobban figyeltek volna a jelzálogalapú származékos termékek összeállításánál és a válság hatásai is tompíthatók lettek volna. Az ellenzők - többek közt a kereskedelmi minisztérium - ellenben úgy vélik, a változások által olyan érdekcsoportok (például szakszervezetek vagy környezetvédelemben érdekelt befektetőcsoportok) is hatékonyabban léphetnek fel, akik ténykedése a részvényesi érték kárára mehet.
