BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Másfél évtizedes csúcsán horgonyoz a jen

2010. augusztus 12. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kormányzati nyilatkozatok ellenére is 1995 óta nem látott erős szinten mozgott a jen a dollár ellenében tegnap, miután szerdán napközben 84,73-os 15 éves csúcsra ment a keresztárfolyam. A kurzus kicsit megugrott a japán pénzügyminiszter tegnap reggeli soron kívüli sajtótájékoztatóját követően, amelyben az árfolyam figyelemmel kísérését és a jegybankkal folytatott folyamatos egyeztetést hangsúlyozta. Piaci vélemények szerint intervencióra egyelőre valószínűleg nem kerül sor és alkalmasint jelenleg felesleges is lenne. Ilyenre legutóbb 2004 márciusában volt példa, ekkor zárult le a jegybank 15 hónap alatt 410 milliárd dollárt felemésztő lépéssorozata. A vártnál rosszabb európai ipari termelési, illetve amerikai munkaerő-piaci adat következményeként tovább erősödő kockázatkerülés hatására tegnap délután ismét a 85-ös szint alsóbb régióiban mozgott a kurzus. Mindenesetre egy Bloomberg által idézett februári kormányzati tanulmány szerint az exportőrök 92,9-es vagy gyengébb árfolyamszint mellett tudnak nyereségesek maradni. Ezzel szemben a Reuters elemzése alapján az elmúlt évtizedben gyártókapacitásaikat fokozatosan külföldre telepítő nagyvállalatok már a jelenlegi 85-ös szint környékén is nyereséget tudnának termelni. Ráadásul míg 1999-ben a jen egyegységnyi erősödése a dollárral szemben a Nomura 400 index kosarába tartozó vállalatok nyereségének 2,1 százalékos csökkenéséhez vezetett, addig az idén az érzékenységi tanulmányok szerint ez az érték 0,9 százalékot tesz ki - mutatott rá Takashi Ito, a Nomura vezető stratégája.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet