BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korlátozott hatással lehet a BÉT-re az IMF távozása

Korlátozott tőzsdei hatása lehet az IMF távozásának, rövid távon inkább a forintpiac szenvedhet tőle. A külföldi elemzők 295 forint fölé várják az euró jegyzését, a hazai szakember szerint pedig első körben az OTP és a Telekom eshet áldozatául egy esetleges eladási hullámnak.

2010. július 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sosem jó jel, ha az IMF megszakítja egy kormányzattal a tárgyalásokat, hiszen ez általában strukturális problémákra utal. Ám ezúttal a Valutaalap asztalbontása inkább a színpadi vihar kategóriájába eshet, azaz fenyegető fellépésével erősebb alkupozíciót akarhat kiharcolni magának - vázolta véleményét lapunk kérdésére Christian Tegllund Blaabjerg, a dán Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája. Az üzenet egyértelmű, az IMF a konkrét intézkedések terén gyorsabb és mélyrehatóbb szerepvállalást vár a kormánytól. Ami pedig a fő kérdéses pontot illeti, a bankadó hazai formája helyett az IMF-EU páros végül kikényszerítheti, hogy az egyelőre csak a szavak szintjén létező egységes európai bankadót vezessék be a kelet-közép-európai régió országaiban is. Mindazonáltal a szakember szerint a fejleményeknek a hazai tőzsdén csak korlátozott hatásuk lehet. Aggasztóbbnak tartja viszont a tárgyalások megrekedésének forintra gyakorolt - adott esetben elhúzódó - hatását. Az euró/forint kurzus két héten belül elérheti a 295-300-as szintet, ott azonban már érdemes lehet forint-longpozíciókat nyitni az európai közös devizával szemben - véli Blaabjerg. A 300 közeli szint elérését követő konszolidációs szakaszban ugyanis visszakúszhat a 280-290 közötti sávba a jegyzés. A jelentős további forintgyengülésnek gátat szabhat, hogy azt igencsak megsínylenék a devizahitelesek. Márpedig az EU Blaabjerg szerint nem engedheti meg magának, hogy a sorozatos hitelbedőlések következtében megrendüljön egy tagállam ingatlanpiaca és egyben gazdasága is.

Ám amíg a kormány nem áll elő a tárgyalások folytatásához feltételül szabott új, konkrét javaslatokkal - amit késleltethet az októberi önkormányzati választást megelőző kampányidőszak is -, fokozott volatilitásra kell felkészülni a tőzsdén és devizapiacon egyaránt - szögezte le Blaabjerg.

Igazi hatását még nem mutatta meg a tőzsdén a tárgyalások megszakadása, az OTP zuhanását leszámítva ugyanis a pénteki amerikai esést is le kellett reagálnia a piacnak - hangsúlyozta Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője. A következőkben akkor lehet igazán baj, ha tartósan negatív hangulat jellemzi majd a nemzetközi kereskedést. Márpedig egyelőre a fontosabb külföldi piacoknak esélyük sem volt kitörni középtávú eső trendjükből. A kockázatosabb befektetésekből kivonuló nemzetközi befektetők első hazai kárvallottjai az OTP és az utóbbi időben igen erőtlen Telekom részvényei lehetnek. Ezeknél ugyanis Herczenik szerint akár a 4400, illetve 625 forintos korábbi lokális mélypontok is eleshetnek. A forintgyengülés folytán a Mol és a két hazai gyógyszergyártó, a Richter és az Egis bizonyos fokú védettséget élvez egy esetleges eladási hullám első körében.
Kellemetlen meglepetésként jött az IMF hétvégi döntése, és azzal, hogy a hazai kormányzat húzza a megállapodást, azt kockáztatja, hogy a magyar eszközökön növekedjen az eladói nyomás - mondta lapunknak Agata Urbanska, az ING régióért felelős vezető közgazdásza. Bár a hétfő reggeli éles esés után kis megnyugvást hozott a külföldi befektetők körében, hogy a kormány kitart az idei és 2011-es hiánycélok mellett, negatív nemzetközi hangulatban a magyar eszközök könnyen a fokozódó kockázatkerülés első áldozatai közt találhatják magukat. Urbanska úgy véli, az euró/forint kereskedési sávja eltolódhat 285-295 közé, ahol magas volatilitás mellett akár októberig is beragadhat.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet