BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tartósan nyomottak maradhatnak az amerikai állampapírhozamok

Történelmi mélypontra esett tegnap a kétéves amerikai állampapírok hozama, miután az elmúlt időszakban sorozatban jöttek ki a vártnál rosszabb gazdasági adatok. A Napi által megkérdezett szakemberek a továbbiakban sem látnak indokoltnak szignifikáns hozamemelkedést.

2010. július 15. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába a jó gyorsjelentések, a gazdasági fellendüléssel kapcsolatos bizonytalanság következtében abszolút mélypontra, 0,5767 százalékra esett tegnap a kétéves amerikai államkötények hozama, 89 bázisponttal alulmúlva a június utolsó napján beállított negatív csúcsot is.

A szakemberek nem is várják, hogy innen egyhamar visszapattanna, Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere sem a rövid, sem a hosszú lejáratú amerikai állampapírok esetében nem tart valószínűnek jelentősebb hozamemelkedést. Az év elején a konszenzus a fiskális élénkítés folyományaként elszálló államadósságra hivatkozva még emelkedést prognosztizált a hozamgörbe hosszú végére. Ám a lassú növekedés, a fölös termelőkapacitások és az, hogy a lakosság elkezdte törleszteni a fogyasztási hiteleket, nem indokolják a kamatemelést, így egyelőre a likviditásbőség sem jelent veszélyt - hangsúlyozta Bebesy. Ennek megfelelően a piac sem igazolta eddig az év eleji várakozásokat, a tízéves papírok hozama az év eleji 3,6-3,8 százalék körüli szintről már 3 százalék alá is lejött.

A mostani válságból való kilábalás nem hasonlítható a világháború óta eltelt időszak során többször előforduló üzleti ciklusokból adódó hullámzáshoz, hisz az elmúlt évek során felhalmozott adósságok leépítése feltehetően jóval hosszabb időt fog igénybe venni. Ennek megfelelően a kötvénypiac sem a nyolcvanas évek eleji válság V alakú kilábalását, hanem inkább a nagy gazdasági világválság elhúzódó és bukdácsoló kikecmergését árazza. A rövid oldalon egyértelműen látszik, hogy folyamatosan tolódnak kifelé a kamatemelési várakozások - szögezte le a szakember. Az árazás alapján ugyanis 2011 első negyedéve előtt nem vár szigorítást a Fedtől a piac, pedig év elején még az idei harmadik negyedévre valószínűsítették az első óvatos, 25 bázispontos emelést.
Féléves időtávon a jelenlegi szintek környékén maradhatnak a kötvényhozamok, amit több tényező is alátámaszthat - mondta a Napinak Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. A Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve szerint a jegybank rontott idei GDP-növekedési, munkanélküliségi és inflációs prognózisán, s ami talán még fontosabb, felmerült egy vészforgatókönyv kidolgozásának ötlete is, amennyiben nem javul kellő mértékben a gazdasági helyzet. Márpedig túl nagy mozgástere már nincs a Fednek, a diszkontlábbal tudnak még játszani, illetve feléleszthetik eszköz-visszavásárlási programjukat, azaz piaci szereplőként jelenhet meg. Utóbbi azonban szintén nyomás alatt tarthatja a hozamokat. Mindezeket figyelembe véve Blahó szerint 2012 előtt nem kerít sort kamatemelésre a Fed. Ezenfelül a sorozatos negatív gazdasági adatok kapcsán felerősödhet a biztonságosabb befektetési formák, így elsősorban az amerikai állampapírok iránti kereslet is. Hosszabb távon pedig nem elhanyagolható tényező, hogy a baby boom generáció már a nyugdíjkorhatárt ostromolja, ezt tetézi, hogy a magánbefektetők portfólióiban egy felmérés szerint történeti összehasonlításban is alacsony szinten van az állampapírok aránya. Márpedig ezen két tényező együttesen folyamatos vételi érdeklődést garantálhat az amerikai államkötvények piacán.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet