Hiába a jó gyorsjelentések, a gazdasági fellendüléssel kapcsolatos bizonytalanság következtében abszolút mélypontra, 0,5767 százalékra esett tegnap a kétéves amerikai államkötények hozama, 89 bázisponttal alulmúlva a június utolsó napján beállított negatív csúcsot is.
A szakemberek nem is várják, hogy innen egyhamar visszapattanna, Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere sem a rövid, sem a hosszú lejáratú amerikai állampapírok esetében nem tart valószínűnek jelentősebb hozamemelkedést. Az év elején a konszenzus a fiskális élénkítés folyományaként elszálló államadósságra hivatkozva még emelkedést prognosztizált a hozamgörbe hosszú végére. Ám a lassú növekedés, a fölös termelőkapacitások és az, hogy a lakosság elkezdte törleszteni a fogyasztási hiteleket, nem indokolják a kamatemelést, így egyelőre a likviditásbőség sem jelent veszélyt - hangsúlyozta Bebesy. Ennek megfelelően a piac sem igazolta eddig az év eleji várakozásokat, a tízéves papírok hozama az év eleji 3,6-3,8 százalék körüli szintről már 3 százalék alá is lejött.
A mostani válságból való kilábalás nem hasonlítható a világháború óta eltelt időszak során többször előforduló üzleti ciklusokból adódó hullámzáshoz, hisz az elmúlt évek során felhalmozott adósságok leépítése feltehetően jóval hosszabb időt fog igénybe venni. Ennek megfelelően a kötvénypiac sem a nyolcvanas évek eleji válság V alakú kilábalását, hanem inkább a nagy gazdasági világválság elhúzódó és bukdácsoló kikecmergését árazza. A rövid oldalon egyértelműen látszik, hogy folyamatosan tolódnak kifelé a kamatemelési várakozások - szögezte le a szakember. Az árazás alapján ugyanis 2011 első negyedéve előtt nem vár szigorítást a Fedtől a piac, pedig év elején még az idei harmadik negyedévre valószínűsítették az első óvatos, 25 bázispontos emelést.
Féléves időtávon a jelenlegi szintek környékén maradhatnak a kötvényhozamok, amit több tényező is alátámaszthat - mondta a Napinak Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. A Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve szerint a jegybank rontott idei GDP-növekedési, munkanélküliségi és inflációs prognózisán, s ami talán még fontosabb, felmerült egy vészforgatókönyv kidolgozásának ötlete is, amennyiben nem javul kellő mértékben a gazdasági helyzet. Márpedig túl nagy mozgástere már nincs a Fednek, a diszkontlábbal tudnak még játszani, illetve feléleszthetik eszköz-visszavásárlási programjukat, azaz piaci szereplőként jelenhet meg. Utóbbi azonban szintén nyomás alatt tarthatja a hozamokat. Mindezeket figyelembe véve Blahó szerint 2012 előtt nem kerít sort kamatemelésre a Fed. Ezenfelül a sorozatos negatív gazdasági adatok kapcsán felerősödhet a biztonságosabb befektetési formák, így elsősorban az amerikai állampapírok iránti kereslet is. Hosszabb távon pedig nem elhanyagolható tényező, hogy a baby boom generáció már a nyugdíjkorhatárt ostromolja, ezt tetézi, hogy a magánbefektetők portfólióiban egy felmérés szerint történeti összehasonlításban is alacsony szinten van az állampapírok aránya. Márpedig ezen két tényező együttesen folyamatos vételi érdeklődést garantálhat az amerikai államkötvények piacán.
