BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egzotikus tőzsdéken lehetett sokat nyerni az idén

Az első félévben - az elmúlt két hónap esései után - szinte kizárólag messzi tájak kis tőzsdéi könyvelhettek el emelkedést, az időszak vesztesei pedig a PIIGS-országok börzéi közül kerültek ki. A második negyedévet tekintve viszont hazánk mellett több másik régiós ország indexe is a sereghajtók közt kötött ki.

2010. június 30. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A turbulens első félévből lényegében csak egzotikus országok jórészt kis forgalmú tőzsdéi keveredtek ki említésre méltó emelkedéssel a Bloomberg adatai alapján. A legjobban teljesítők közt - dolláralapon - ugyanis olyan börzeindexek találhatóak, mint a maga közel 58 százalékos emelkedésével listavezető, jelentős IPO-k előtt álló mongol vagy éppen a Srí Lanka-i, bangladesi, indonéz, nigériai, kenyai, illetve a ghánai. Az egyetlen igazán komolyan vehető mutató az első tízben az időről időre az aktuális helyzettől függően a legjobbak vagy legrosszabbak közé feliratkozó, negyedik helyezett ukrán, amely 30,5 százalékkal került feljebb az időszak során. Igaz, emögött az áll, hogy a rendkívül volatilis mutató az első negyedévben 63,5 százalékkal ment fel, majd a másodikban ennek körülbelül felét visszaadta.

A sereghajtók közt viszont egyértelmű a trend, a legnagyobb esést elszenvedő mutatók az euróövezeti adósságválság főszereplőinek számító mediterrán országok részvényindexei közül kerültek ki (nem számítva a sanghajit, a Hugo Chávez elnök erős központosított gazdaságát és valutareformját beárazó venezuelait, illetve a szlovákot). A legnagyobb vesztes 43 százalék feletti zuhanással a görög tőzsde, de bő 25 százalékkal gyengült az első hat hónap során a PIIGS-csoport legtöbb egyéb szereplője, a spanyol, portugál és olasz börze is.
Csak a második negyedévet alapul véve és dollárbázison azonban már másképp fest a kép. Az abszolút lemaradók közt ugyanis a BUX dollárban számolt 26,77 százalékos esésével a negyedik legrosszabb teljesítményt mutatta fel, nem sokkal lemaradva Kazahsztán mögött. A sorban csak a román BET, a ciprusi CSE, illetve a görög ASE index szerepelt gyengébben (mindhárom 30 százalék feletti bukóval). Az elmúlt három hónapban dollárbázison szintén a sereghajtók közé iratkozott fel két másik régiós mutató, a tizedik legrosszabb helyre az osztrák ATX, illetve nyolcadiknak a lengyel WIG-20.

Alaposan helybenhagyták a májusi nagy zuhanások a fejlett piacokat is. Hazai devizáikban számolva a félév legnagyobb vesztese a francia CAC-40 12,5 százalékos eséssel, de nem sokkal előzi le a japán Nikkei-225-öt, amely 11 százalékkal került lejjebb a félév során, míg a londoni FTSE-100 9 százalékot vesztett. Ezzel szemben a legfőbb amerikai mutatók megúszták 5-6 százalékos gyengüléssel az első hat hónapot. A fejlett nagyok közül egyedüliként a DAX zárta, hajszálnyival ugyan, de a pozitív tartományban az időszakot, ám ez a 0,14 százalékos emelkedés inkább csak stagnálásnak nevezhető.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet