Az euróövezeti aggodalmak folytán a 0,55-0,70 zlotys jegyzési sáv alsó határához közeli 0,57-es árfolyamon bocsátotta ki a Tauron Polska Energia részvényeit a lengyel pénzügyminisztérium - írja a Bloomberg. A második legnagyobb lengyel áramszolgáltató 52 százalékos pakettjének értékesítéséből összesen 4,21 milliárd zloty (1,28 milliárd dollár) folyt be az államkasszába - jelentette be Aleksandr Grad pénzügyminiszter. Vonzónak tartja az árazást Bartolomiej Kubicki, a Raiffeisen Centrobank elemzője, főleg a két másik nagy szektortárs, a PGE és az Enea mutatóival összehasonlítva.
Az elsődleges kibocsátás során az intézményi befektetők egyenként legfeljebb 5 százaléknyi részesedést kitevő részvénymennyiséget jegyezhettek (ugyanez a korlátozás érvényes a rézkitermelő KGHM vásárlására is, amely előzetes bejelentései alapján 10 százalékra tartott volna igényt). Mindenesetre az intézményi érdeklődés igen élénk volt, összesen több mint 120 vállalat jelezte részvételi szándékát. Ezen felül több mint 230 ezer kisbefektető jegyezte le a kibocsátásra kerülő Tauron-pakett 25 százalékát. Bölcs döntés volt az intézményi befektetők részesedésszerzésére vonatkozó korlát bevezetése, hiszen ezáltal a tervezettnél kevesebb papírhoz jutó szereplők felpörgethetik a forgalmat - véli Christopher Palmer, a Gartmore Investment Management feltörekvő piaci szakembere.
A Tauron papírjaival június 30-án kereskednek először a varsói tőzsdén, ám a bevezetéskor kilenc az egyhez arányban összevonják a részvényeket (az egy zloty alatti árfolyam ugyanis túl nagy százalékos elmozdulásokhoz vezetne), így a papír 5,13 zlotyn debütál. Amennyiben a Tauron első kereskedési napját nagyjából 14 százalékos emelkedéssel zárja (ami egy IPO esetében nem zárható ki), és ezzel eléri a WIG-20 index kapitalizációjának 5 százalékát, úgy július ötödikétől akár a vezető lengyel mutató kosarába is bekerülhet.
