Az újabb mongol privatizációs hullám által a közeljövőben nemzetközi befektetők is részesedést szerezhetnek a világ legnagyobb kiaknázatlan érc- és kőszénlelőhelyeiből. A tervezett, egyelőre ismeretlen értékű elsődleges kibocsátásokra valószínűleg a hongkongi tőzsdén kerül majd sor - írta a Bloomberg. Bár az érintett vállalatok részvényeinek listázását még nem erősítették meg, a kormánynak szilárd elhatározása a részesedések értékesítése a hazai, illetve nemzetközi piacon - szögezte le Dulam Sugar, a mongol állami vagyonkezelő elnöke. (Míg az ulánbátori tőzsde napi átlagforgalma a százezer dollárt súrolja alulról, a hongkongié a 8 milliárdot is meghaladja.) Első körben a szovjet időkben alapított Erdenet Mineing Corp. orosz-mongol rézbányászati vegyesvállalat, a Tavan Tolgoi szénbánya-üzemeltető, illetve a szintén rézfelhozatalban érdekelt Oyu Tolgoi jöhet szóba. Felmerült az uránbányák privatizációjának lehetősége is, ám erről még egyeztet a kabinet. Az Oyu Tolgoiban mindenesetre az Ivanhoe Mines rendelkezik 66 százalékos részesedéssel (az Ivanhoe-ban pedig 22,4 százalékos tulajdonos a Rio Tinto, további 21,6 százalékra feljogosító vételi opcióval). A mongol állami pakett privatizációjáról így még a többségi tulajdonossal is egyeztetnie kell a kormánynak, ám az nagy valószínűséggel áldását adja majd az ügylethez.
