Pert indított a Goldman Sachs ellen egy ausztrál befektetési alap, mivel állításuk szerint az amerikai bankóriás által értékesített, a valósnál értékesebbnek (vagyis inkább piacképesnek) beállított cdo-k okozták egyik alapjuk vesztét - írta a Reuters. A Timberwolf (szürke farkas) elnevezésű jelzáloghátterű származtatott eszközökön 56 millió dollárt bukott a Basis Yield Alpha Fund még 2007-ben. A vádirat szerint a Goldman üzletkötői úgy adták el a Basisnek a kérdéses eszközöket (két, összesen 100 millió dollár névértékű Timberwolfot 78 milliós vételárért), hogy már számítottak arra, be fog fagyni a cdo-k piaca.
A veszteség akkor keletkezett, amikor pár héttel az amúgy a Goldmantól felvett hitelből finanszírozott ügylet után folyamatos pótfedezeti felszólítások érkeztek. Ezért - a hosszas egyeztető tárgyalások dugába dőlése után - egymilliárd dolláros kártérítést követelnek az amerikai bankóriástól. A Reutersnek nyilatkozva a Goldman szóvivője viszont leszögezte, az ausztrál alapkezelő hibás befektetési döntéseinek felelősségét akarja áthárítani azáltal, hogy magát megtévesztett áldozatként állítja be.
Az ügy külön pikantériája, hogy a kérdéses Timberwolf cdo-k már egy áprilisi szenátusi meghallgatáson kétes hírnévre tettek szert. A Goldman akkor nyilvánosságra hozott belső levelezése szerint a pénzintézet jelzálogpiaci üzletágvezetője egyenesen "sz.. ügyletként" aposztrofálta az eszközt. Mindenesetre az időzítés nem jön túl jól a Goldmannak, miután áprilisban egy másik cdo-sorozata, az Abacus értékesítése (és közben egy másik üzletágon belül azok shortolása) miatt a SEC eljárást indított ellene a befektetők megvezetése miatt. A szerdán kezdődött Basis-per ráadásul precedensértékű lehet a bankház többi ügyfele számára is, akik az ítélet függvényében szintén kártérítési pert akaszthatnak a nyakába.
