Sokan próbálhatták fedezni veszteséges pozíciójukat - vagy éppen bővíteni nyereségüket - a májusi erőteljes zuhanásban. Mindenesetre a BÉT két és fél éves csúcsra járó múlt havi forgalmából már egy százalékot tett ki a certifikátoké, szemben a tavalyi összesített 0,68 százalékkal. (A lagymatag kereskedés által fémjelzett februárban közel 1,6 százalékot tett ki részarányuk.) S míg a "natúr" certik továbbra sem túl népszerűek, a beépített tőkeáttéttel rendelkező turbók már annál inkább. Az megint más lapra tartozik, hogy a befektetők fedezeti vagy profitszerzési megfontolásból vásárolt certifikátjai nagyobbrészt rossz irányú tippnek bizonyultak. Májusban az olaj árfolyam-ingadozására játszva lehetett a legnagyobbat kaszálni vagy éppen bukni a BÉT-re bevezetett certifikátokon keresztül. Aki az energiahordozó drágulására játszva április utolsó napján vásárolt WTI turbo long certit, annak befektetése a hónap végén 85 százalékkal ért kevesebbet. Aki ellenben az ellenkező irányba, azaz a fekete arany gyengülésére számítva turbo shortba fektetett, az a beépített tőkeáttét folytán akár 194 százalékos árfolyamnyereségre is szert tehetett. Érdekes módon utóbbiak voltak kisebbségben, a short certik 375 millió forintos havi forgalma az emelkedésre játszókénak kicsivel több mint fele. A legnépszerűbb certifikátnak 2,74 milliárd forintos forgalma alapján a DAX turbo long bizonyult, amellyel 18 százalékos havi hasznot lehetett bezsebelni. Keresettek voltak még az euró/forint kurzus elmozdulásának mindkét irányára létrehozott termékek. A hazai deviza erősödésére játszóval mindazonáltal 37 százalékos veszteséget lehetett felhalmozni, ráadásul a múlt pénteki zuhanás ki is ütötte a legkereskedettebb sorozatot, így azzal már csak maradványértéken lehet kereskedni. Az a kisebbség viszont, amely az euró forinttal szembeni erősödésére tett, májusban 54,6 százalékos hasznot zsebelhetett be.
