BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szökik a pénz a feltörekvő piacokról

A különböző alapokat érintő tőkeáramlásokból tisztán kitűnik, hogy az elmúlt héten fokozódott a kockázatkerülés, a legtöbb friss pénz ugyanis a hagyományos menedékeszközökbe fektető instrumentumokba folyt be, míg a magasabb hozammal kecsegtető, ám rizikósabb alapokból erősen szivárgott a pénz.

2010. május 16. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt hónapokban kirajzolódó tőkeáramlási trendeknek részben vége szakadt május második hetében, a 750 milliárd eurós uniós mentő csomag bejelentése ellenére, vagy éppen azért, a befektetők szabadulni próbáltak a kockázatosabb eszközöktől. Az eddig folyamatos pénzmágnesként működő magas hozamú kötvényalapok öt éve nem látott mértékű, kétmilliárd dollárt meghaladó tőkekiáramlást szenvedtek el, míg a globális kötvényalapok egy éve töretlenül tartó növekedési ciklusának is vége szakadt az EPFR Global adatai alapján. A nyertesek közt az amerikai részvényalapok, az immár második hete rekordösszegű beáramlást elkönyvelő árupiaci alapok (elsősorban aranyra specializálódott ETF-ek), illetve a régóta folyamatosan büntetett pénzpiaci alapok találhatók. A legdrámaibb növekedés pont az utóbbiaknál volt tapasztalható a május 12-ével végződő héten. Az ultrabiztonságosnak számító (ám a jelenlegi kamatkörnyezet mellett kifejezetten alacsony hozamot felmutató) pénzpiaci alapok ugyanis 23,5 milliárd dolláros tőkebeáramlást könyvelhettek el, szépítve ezzel az év eleje óta felhalmozódó masszív, 388,5 milliárd dolláros kiáramláson. A globális feltörekvő piaci (GEM) részvényalapokon kívül az összes feltörekvő piaci instrumentum pénzkivonáson esett át a hét folyamán, ami szintén a kockázatkerülés felerősödését igazolja. A legtöbb tőkét a dél-amerikai értékpapírokat követő instrumentumokból vonták ki a befektetők, de a BRIC-országok papírjaiba fektető alapokból is szökött a pénz. A hazánkat is lefedő EMEA (európai, közel-keleti és afrikai feltörekvő piacok) részvényalapjaiból pedig összesen 350 millió dollárnyi tőke távozott. A fejlett piacok közül az amerikai, illetve az EU-s részvénypiaci alapok könyvelhettek el növekményt, igaz, utóbbiak esetében a biztonságra törekvés jegyében a német ETF-ek gyarapodása ellensúlyozta a többi tagország papírjaira fokuszáló alapokból történő kiáramlást. Mindeközben az árupiaci alapok általában, a nemesfémekre specializálódott instrumentumok pedig különösen jól szerepeltek a múlt héten. Ez persze tekintve az arany csúcsra járását - ami részben pont az alapokba áramló tőke jelentette vételi erőnek volt köszönhető -, nem is csoda.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet