Semmi sem változott a hétvégi európai csomag elfogadásával a világban, ettől még az eladósodott országok helyzete nem javul, így erőteljesen eltúlzott volt a tőzsdék hétfői reakciója - véli Káplár Norbert, a Raiffeisen Bank üzletkötője. A BÉT irányadó indexe rekordmértékben, több mint 2000 pontot emelkedett egyetlen nap alatt. Káplár szerint hamarosan láthatunk hasonló nagyságú, csak éppen ellentétes előjelű változást is (ilyenre szintén nem volt még példa). A mostani döntés eredményeként azonban elképzelhető, hogy lesznek olyan tőzsdék, amelyek új csúcsra is mennek, Káplár ennek ellenére inkább eladást javasol a részvénypiacokon, illetve a shortbeszállási lehetőségeket keresné.
A hétvégén formába öntött európai mentő csomag sok tekintetben nagyon hasonló az egy-másfél évvel ezelőtti amerikai lépésekhez, így a hatásuk is hasonló lehet - véli azonban a Concorde elemzője, Kovács Krisztián, aki szerint a részvénypiacokon a csomag jó eséllyel helyreállítja az alapvetően pozitív hangulatot, a drámai, pánikszerű korrekció után folytatódhat az emelkedő trend. Ugyanakkor a következő hetekben továbbra is heves mozgásokra, nagy volatilitásra lehet számítani, ami akár komolyabb korrekciós napokat is jelenthet.
Káplár viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai csomag 15 hónapos emelkedést produkált, a mostani azonban már inkább csak 5 hónapra lesz elegendő. A bizalom ugyanis szerinte elolvadt, ami komolyabb zuhanást hozhat a világban. Káplár szerint az, aki kereskedni akar a magyar piacon, legjobb, ha a forgalmat figyeli, amennyiben ugyanis 20 milliárd forint alatti összforgalommal tud emelkedni a magyar piac, az intő jel lehet, hiszen ez azt mutatja, hogy az intézmények teljesen eltűnnek a kereskedésből, és ekkora üzletkötés mellett inkább csak a piac felpumpálásáról van szó, úgy, hogy közben ügyesen tudnak kiszállni azok, akik akarnak.
Az amerikai tőzsde esetében sem optimista Káplár; úgy véli, a jelenlegi dollárerősödés hatása óriási veszélyt jelent az amerikai cégek profitjára. Amennyiben ugyanis az elkövetkező években (3-5 éves távlatban) paritásra erősödik az euróval szemben a dollár, akkor az óriási nyomást jelent majd az amerikai vállalatok eredményességére.
