Néhány napos hatást leszámítva nem lesznek fókuszban az első negyedéves magyar vállalati gyorsjelentések - véli Kuti Ákos, a Cashline elemzője. A nagyobb papírok esetében az OTP-nél a pénzügyi (hitelállomány, céltartalékolás), míg a Molnál a finomítói környezet nagyjából a vártnak megfelelően alakult, így jelentéseik várhatóan sok újdonsággal nem szolgálnak majd. A Telekomnál előfordulhat, hogy a menedzsment 5-7 százalékos éves árbevételre, illetve tisztított EBITDA-ra vonatkoztatott visszaesési prognózisánál nagyobb lesz az első negyedéves csökkenés. Főleg azt figyelembe véve, hogy a mobilüzletágban a rivális Pannon az év első három hónapjában 10 százalékos bevétel- és EBITDA-romlást szenvedett el. Igaz, a Magyar Telekom esetében még a (szintén romló) vezetékes, illetve internet- és televíziószolgáltatást, valamint rendszerintegrálási tevékenységet is figyelembe kell venni. A Richter eredményét pedig a kutatás-fejlesztési költségek megugrása, illetve a Forest bázist megfejelő mérföldkőfizetésének elmaradása is ronthatja. Így összességében - az elmúlt 2-3 alkalomhoz hasonlóan - elenyésző hatást gyakorolhatnak a piacra a gyorsjelentések Kuti szerint. Annál inkább befolyásolhatja az árfolyamok alakulását a nemzetközi hangulat, amely adott esetben tompíthatja vagy ellensúlyozhatja az egyes vállalatok beszámolóit.
A válság kitörése óta az eredmények annyira nem mozgatják a hazai piacot, az elmúlt időszak felülteljesítése és elszakadása immár úgy tűnik a múlté, és ismét elsősorban a nemzetközi hangulat adja meg az itthoni kereskedés alaphangját is - mondta a Napinak Miró József, az Erste stratégája, aki úgy véli, az állampapírok piacán tapasztalható hozamemelkedés mellett az elmúlt napokban beinduló profitkivét még eltarthat egy darabig.
A gyorsjelentések éves összehasonlításban az összprofit szempontjából javulást hozhatnak, ám ennek oroszlánrészét a Mol adózott nyereségének csaknem 150 milliárdos javulása idézheti elő (a bázisidőszakban a forint markáns gyengülése miatt kényszerült leírásra az olajvállalat). Az OTP-nél a magas szinten maradó céltartalékolás, illetve a csökkenő kamatkörnyezet marzsra gyakorolt hatása nyomhatja le a nyereséget, az FHB ellenben költséghatékonysági intézkedései és alacsonyabb céltartalékolása révén növelhette profitját éves összehasonlításban az első negyedévben. A Richternél és az Egisnél a forint relatív erősödése hathat negatívan a pénzügyi, illetve a nettó profit soron is. A Telekomot a válság és az éleződő árverseny is érzékenyen érintette, és a menedzsment várakozásai szerint évekbe telhet az eredményszámok érezhető javulásának beindulása. Addig azonban a csökkenő tőkeberuházások (Capex) lehetővé tehetik az osztalékszint változatlanul hagyását.
Az összképet tekintve az üzemi nyereség szintjén a legtöbb társaságnál legalábbis stagnálást, esetleg csökkenést vár az Erste stratégája, ami nem feltétlenül rossz, hiszen a Mol, a Richter és az Egis kilátásai is alapvetően jók.
A gyógyszergyártók esetében a dollár erősödése segíthetett szebb számok elérésében, és ugyanez a Mol minden üzletágára is kedvezően hathat - mondta lapunknak Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. Biztosan lesznek egyedi tételek is, amikre érdemes lehet odafigyelni. Az Egis esetében a termékei újracsomagolása miatti kiesések, illetve újrainduló forgalom lehet izgalmas, míg a Richternél a már előre jelzett 25 százalékos amerikai visszaesésnél kisebbet vár a szakértő. Herczenik szerint a Mol esetében a növekvő olajár és a javuló finomítói marginok is kedvezően hathattak a negyedéves számokra, ugyanakkor kérdéses, hogy a megugró benzinárak miatt mekkora forgalom-visszaesést voltak kénytelenek elkönyvelni. Ebből a szempontból a negyedév nem volt túl jó, mondta pár napja a Mol vezérigazgatója, Mosonyi György lapunknak, hiszen a jövedéki adóemelés miatt jelentős tranzitforgalom esett ki, és a belső fogyasztás is csökkent. A Mol reményei szerint ez azonban csak átmeneti állapot lesz.
Az OTP-nél az egész évre rányomja majd a bélyegét a csökkenő kamatmarzs, ami kedvezőtlen ugyan, de a hitelportfólió romlásának lassulásával kisebb céltartalékolásra is lehet számítani, főleg hogy a tavalyi év végén megnyomták ezeket a számokat - hívta a fel a figyelmet Herczenik. A Raiffeisen elemzője szerint külön érdemes lesz odafigyelni arra is, hogy a jelentős készpénzzel rendelkező magyar bank esetében milyen információk jönnek majd az esetleges akvizíciókról.
Összességében azonban a piaci reakció számít majd, ami, ha megmarad a mostani rossz hangulat, lehet, hogy a jó számok ellenére is csak az esés tompítására lesz elég. Mindenesetre a pénteken jelentő első nagy cég, a Richter számai után már e téren is okosabbak lehetünk.
