BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megfigyelőként jelen lehetett a Szurgut képviselője

Az elmúlt év után optimistán tekintenek 2010-re a Mol vezetői, annak ellenére, hogy az idei első három hónap nehéz volt. Reményeik szerint azonban ez csak átmeneti állapot, így idén várhatóan a tavalyinál jobb számokkal örvendeztetik meg részvényeseiket - mondta el Mosonyi György vezérigazgató a közgyűlést követően lapunknak.

2010. április 29. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Meglepetések nélkül, az előzetes terveknek megfelelően zajlott le a Mol éves rendes közgyűlése, ami nagyon kellett már a viharos éveket követően - mondta Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató (képünkön) a cég éves rendes közgyűlését követő tájékoztatón. Szerinte a sima közgyűlés legnehezebb pontja az volt, hogy a tulajdonosokkal elfogadtassák, az előző évhez hasonlóan most sem fizetnek osztalékot. (Ez egyébként a 40 százalékos kifizetési arányt tekintve kis összeg, 17 milliárd forint körül lett volna.)

A kifizetés elhagyására azonban szükség volt, a Mol számára a pénzügyi stabilitás elsődleges szempont maradt a tavalyi hullámzó év után is, hiszen még mindig nem lehet tudni, mi vár rá negyed vagy fél év múlva.
Márpedig a jó likviditás szükségességét az elmúlt napok is megmutatták, sőt a Mol vezetői azt is többször hangsúlyozták, hogy a horvát INA-t például felkészületlenül érte a válság. Így tavaly a hitelei visszafizetését, illetve a dolgozói bérek kifizetését is csak azért tudta teljesíteni, mert a Mol kisegítette pénzzel. Molnár József, a Mol pénzügyi igazgatója a Napinak elmondta: tavaly december elején volt a legnehezebb helyzetben a horvát olajtársaság, mivel akkor 2,5 milliárd kuna lejáró hitellel rendelkezett, amit a Mol nélkül nem tudott volna törleszteni. Azóta ezt a szintet a magyar cég segítségével sikerült egymilliárd alá szorítani, így idén már nem számítanak ehhez hasonló nehézségekre a horvát vállalatnál.

Erre az évre nagyon nehéz jóslásokba bocsátkozni - mondta Mosonyi Görgy vezérigazgató lapunknak -, de reményeink szerint a tavalyinál azért jobb számokat sikerül elérni. Majd hozzátette, hogy az első három hónap nem volt valami fényes, mert jelentősen visszaesett a dízel iránti kereslet, főleg a jövedéki adó emelése miatt. Ez a folyamat azonban reményeik szerint csak átmeneti lesz. Ugyanakkor a 85 dollárra emelkedő olajár, illetve az Urál/Brent árrésének növekedése jót tesz a Mol profitjának. Ráadásul folyamatosan lépnek majd be új értéknövelő beruházások is, így optimistán érdemes a jövőbe nézni - tette hozzá Molnár József.

A sajtótájékoztató egyik fő témája természetesen az orosz Szurgutnyeftyegaz volt, amelyről Hernádi azt mondta: írásban megkereste az orosz társaság, miért nem vehet részt a közgyűlésen, amire ismét azt tudta válaszolni, hogy ehhez a törvényes kellékek hiányoztak. Márpedig ebben az esetben az igazgatóság keze megvan kötve - tette hozzá. Felhívta viszont az orosz cég vezérigazgatóját, hogy ha akarnak, vegyenek részt megfigyelőként, amivel tudomása szerint éltek is.

A közgyűlésen egyébként a lemondott igazgatósági tagok (Akar László, Kamarás Miklós és Kemenes Ernő) helyére is egyhangúlag választották meg Járai Zsigmondot, Parragh Lászlót és Martin Romant. Hernádi ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy az új tagok esetében lehet ugyan pártkötődést keresni, de inkább a szakmai múltat érdemes nézni.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet