BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Május közepéig tart majd az adósságválság?

Körülbelül május közepéig gyakorolhat nyomást a piacokra a görög adósságválság, utána az amerikai - elsősorban a nyersanyagipari és technológiai - részvények felülteljesíthetik európai társaikat - mondja a Saxo Bank vezető részvénystratégája.

2010. április 28. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A nemzetközi részvénypiacokon az eurózóna mediterrán tagállamainak adósságválsága folytán május közepéig 5-10 százalékos átmeneti korrekció következhet be Christian Tegllund Blaabjerg, a dán Saxo Bank vezető részvénystratégája szerint. Amint a Napinak elmondta, a görög és portugál, illetve várhatóan spanyol gondok miatt az euró szélső esetben akár az 1,20-as szintig is gyengülhet a dollár ellenében. Középtávon a belső piacnak jobban kitett európai vállalatok az unión belüli gyengébb felvevőpiacok miatt 10-15 százalékkal értékelődhetnek le, de az európai részvények általában is alulteljesítőnek bizonyulhatnak amerikai társaikkal szemben.
A tengerentúlon ugyanis a dinamikusabb gazdasági kilábalás mellett az első negyedévben a vártnál jobban bővültek a vállalati nyereségek is, bár az árbevétel terén lehetne még javulni - hangsúlyozta Blaabjerg. Az S&P-500 ezért az első félévet - kisebb korrekciókkal tarkítva - a jelenlegi szinthez közel, 1200-1250 ponton zárhatja, a második félévben azonban a nyereségek beárazódásával már inkább csak oldalazni fog, és 1100-1150 ponton búcsúzhat az évtől. Szektorális bontásban a fejlett piacok ipari megrendeléseinek felfutásával a nyersanyagipari vállalatok, illetve a céges számítógéppark-cserék folytán a technológiai cégek papírjai bizonyulhatnak jó vételnek. Kerülni kell a szakember szerint a hagyományosan defenzívnek számító szektorokat, azaz a magas fix költségek miatt gyengén teljesítő közszolgáltatókat, az árbevételük folyamatos csökkenésétől szenvedő telekommunikációs cégeket, illetve az amerikai egészségügyi reform folytán ideiglenesen felfutó, ám alacsony haszonkulcsoktól sújtott egészségügyi iparágat. A pénzügyi szektor papírjaiba belevenni kockázatos befektetés lehet, főleg a nyereségeiket várhatóan igen negatívan befolyásoló közelgő szabályozási hullám fényében.

Az általános piaci konszenzussal szemben Blaabjerg úgy véli, a Fed jövő év közepén kezdhet finomítani a tartósan alacsony kamatszintről szóló retorikáján és az első 25 bázispontos emelésre inkább csak 2012 első negyedévében kerít sort. Az ECB csak ezt követően, vagy legfeljebb amerikai társával összehangoltan emel majd.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet