Tavaly, immár sokadik éve egy huzamban, az NYSE Euronext-csoport amerikai ága vezette toronymagasan a világ tőzsdéinek kapitalizáció alapján felállított toplistáját. A bevezetett értékpapírok közel 12 ezer milliárd dolláros piaci értékével önmagában a világ összesített értékének harmadát adta, és 8500 milliárddal vert rá a második helyezettre. Ráadásul a csoport az első tíz helyezésből valójában két pozíciót tudhat magáénak, a New York-i Értéktőzsde az elsőt, illetve az amszterdami, brüsszeli, lisszaboni, párizsi tőzsdét és a londoni Liffe-et üzemeltető Euronext a negyediket - derül ki a World Federation of Exchanges (WFE) adataiból.
A tízes lista elején a sorrend éves összehasonlításban változatlan, továbbra is dominálnak a hagyományos fejlett piacok, így a második tokiói, a harmadik Nasdaq, illetve az ötödik londoni tőzsde. A tokióihoz annak alacsony növekedési rátája miatt azonban konkurensei nagyon közel kerültek.
Az évekig az élboly sereghajtói közt helyet foglaló Deutsche Börse tavaly a tizenkettedik helyre szorult vissza, a frankfurti tőzsdét időközben ugyanis beelőzte a kanadai TMX-csoport, a Barcelona, Bilbao, Madrid és Valencia szövetkezésével létrejött spanyol BME-csoport, valamint a brazil BM&FBovespa szövetség is. Utóbbi könyvelhette el 2009-ben a lista legtekintélyesebb, 126 százalékos bővülését a piaci kapitalizáció terén, amelyet a kosár tagjaiból képzett index 83 százalékos emelkedése kísért.
Az 54 szabályozott tőzsde adatait összesítő WFE listáján a BÉT 2008 után tavaly is a nem túl előkelő 48. helyen végzett, igaz, a bevezetett részvények piaci értéke időközben (főként az OTP és a Mol papírjainak köszönhetően) több mint másfélszeresére duzzadt. Ettől függetlenül a hazai börze olyan tőzsdékkel tartozik egy súlycsoportba, mint a jordániai vagy az új-zélandi. A tavalyi, 30 milliárd dolláros kapitalizáció alapján a BÉT ellenben csak a szlovén, a Srí Lanka-i, a mauritiusi, a máltai, illetve az 1,36 milliárd dolláros piaci értékével messze a legapróbb bermudai tőzsdét előzi be.
