A forint minimálisan erősödött az euróval szemben a választások második fordulója után, az új kormány felálltáig várhatóan viszonylag csendes, leginkább külső folyamatoktól vezérelt lesz a forintpiac - mondta a Napinak Kolba Miklós, az ING devizapiaci üzletágának vezetője. A nemzetközi befektetők szerint a Fidesznek folytatnia kell a Bajnai-kormány útját, azaz a hiány csökkentését, a gazdaság felpörgetését. A kétharmados többség nagy lehetőség, hiszen így nem kell politikai konszenzus keresésével tölteni az időt, kiemelten fontos lesz azonban a precíz fogalmazás - hangsúlyozta Kolba. Kieshetnek még csontvázak a szekrényből, a hiánycélt pedig biztosan feltornázza majd az új kormány az IMF-nél, az év végére azonban az euró/forint kurzus beágyazódhat a 255-260-as sávba (feltéve, hogy Görögország, illetve a mediterrán térség miatt nem roppan meg az eurózóna). Ez esetben az MNB folytathatja a kamatcsökkentési ciklust és 9, illetve 12 hónapos időtávon 4,75 százalékosra mérsékelheti az alapkamatot.
A leendő kormány a deficit növelésének is megágyazott már: ügyes húzás volt, hogy a Fidesz vezetői 7-7,5 százalékos hiánycélt emlegettek, hiszen így, a strukturális reformok ígéretével körítve, könnyebb lesz elfogadtatni egy 5 százalék körüli értéket az IMF-fel - véli Ruzsonyi Ákos, a Commerzbank devizapiaci üzletkötője. A forint szempontjából fontosabb lehet a kamatcsökkentési ciklus: ez az alacsony infláció, illetve a jelenlegi euró/forint kurzus mellett folytatódhat. Az év végéig 4,5 százalékig mérséklődhet az alapkamat, maradhat a 260-270-es sávban az euró forintjegyzése - benézhet az alsó érték alá, de ott az export érdekében már megindulhat a verbális intervenció.
A leginkább borúlátóak a Raiffeisen elemzői. Török Zoltán szeptemberre 275-ös euró/forinttal számol, szerinte a kezdeti eufória után a negatív hírek dominálhatnak, beleértve a hiánycél 6-6,4 százalékra módosítását. Kockázati tényező lehet az új kormányzat nyílt konfliktusa az MNB-vel, illetve hogy a Fidesz keményebb fellépést ígér a közüzemi szolgáltatókkal szemben, a külföldi tulajdonosok rovására. Szerepet játszhat az árfolyam alakulásában az is, hogy az új kormánynak az exportálók érdekét szem előtt tartva nem lenne ellenére a gyengébb forint, a fizetőeszköz lebeszélése azonban kétélű fegyver, többek közt a devizában eladósodott lakosság miatt, hiszen a folyamatot kordában tartani nem nagyon lehet.
A budapesti tőzsde szempontjából az lehet a fő gond, hogy a reformok eredménye idén még nem látszik majd. A következő 3-6 hónapban az országspecifikus kockázatok folytán beárnyékolódhat a bezzeg szerep és a hazai börze alulteljesítőnek bizonyulhat régiós társaival szemben, amire ráerősíthet, hogy az ERM-II csatlakozás sem esedékes a következő két évben - véli Herczenik Ákos, ugyancsak a Raiffeisentől.
Egyelőre azt árazza a piac, hogy könnyebb lesz az út a húsz éve esedékes reformokhoz, ám mostantól csak negatív meglepetés jöhet - figyelmeztet Varjú Péter, az Erste üzletkötője. A kétharmados többség jelentősége abban áll, hogy tud-e majd élni vele a Fidesz-KDNP, és minden erejével azon lesz-e, hogy megfelelő monetáris szigor mellett rendbe rakja a költségvetést és a gazdaságot. A vállalatok szempontjából viszont a német gazdaság teljesítménye alkalmasint többet nyom a latban. Vannak olyan eszközök egy kormány kezében, amelyekkel komolyan beüthetik a vállalatok nyereségességét és ezáltal árfolyamukat - hangsúlyozta Varjú, példának hozva fel egy esetleges banki különadót, illetve az előző ciklusból a hatósági gázártámogatás bevezetését.
