BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kötvényekről szólt az első negyedév

Az első negyedévben folytatódott a kötvényalapok diadalmenete, rengeteg tőke áramlott az ilyen típusú befektetésekbe, s miközben az európai és amerikai részvényalapokból elszivárgott a pénz, az oroszok töretlenül gyarapodtak.

2010. április 22. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A várakozásokat kötvénypiaci ügyleteiken elért hasznukkal felülmúló amerikai banki gyorsjelentések sora után nem meglepő, hogy az ilyen eszközökbe fektető alapok könyvelhették el a legjelentősebb tőkebeáramlást az első negyedévben. Az összességében 71,8 milliárd dollárnyi új tőkéből a legtöbb friss forrást, 31 milliárd dollárt - részben a görög válság, illetve a Fed jelzálogalapú eszköz-visszavásárlásainak leállítása folytán - az amerikai kötvényalapoknak sikerült bevonnia az időszak során, ezeket követték a globális kötvényalapok a maguk 22,8 milliárdos növekményükkel az EPFR Global adatai alapján.

Utóbbiak ráadásul nagyobb európaivállalatikötvény-kitettséggel rendelkeznek, így növekvő népszerűségük utalhat a vállalati adósságok fokozatos térnyerésére az állampapírok rovására. Az első negyedév vesztesei a pénzpiaci alapok lettek, amelyekből összesen közel 300 millió dollárt szivattyúztak ki a befektetők. A részvényalapok terén ismét a feltörekvő piaci eszközökbe fektetők voltak a legnépszerűbbek, bár az első negyedév 7,6 milliárd dolláros beáramlása jócskán elmarad a tavalyi utolsó három hónap növekményétől. Az amerikai és nyugat-európai részvényekre szakosodott alapok mérlege ismét negatív volt, ám a fejlett piacok adatait összesítve 3 milliárdos beáramlást mértek. Ez pedig a tavalyi azonos időszak 59 milliárdos kiáramlását figyelembe véve már egész szép javulásnak mondható, még akkor is, ha a gyenge bázisban komoly szerepet játszik, hogy éppen tavaly márciusban érték el mélypontjukat a tőzsdék. A feltörekvő piaci részvényalapok közül a befektetők a gazdasági helyzet javulása, illetve nyersanyagkitettsége miatt az oroszországiakat preferálták a kínaiakkal szemben. Kína esetében leginkább az előreszaladó értékeltségi szintek, egyes kulcsszektorok kihasználatlanul heverő termelőkapacitásának mértéke, illetve a jüan árfolyamsávjának szélesítéséről szóló vita késztethette a befektetőket tőkekivonásra.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet