kapcsolatban a múlt hét pénteken nyilvánosságra hozott hírt. Ugyanakkor a túlfeszített piacon előfordulhat komolyabb korrekció, de az irányt inkább a makrohírek és a nagyobb vállalatok gyorsjelentései dönthetik el a következő napokban - állítják a Napi által megkérdezett elemzők a részvény- és a devizapiacok pénteki és hétfői pánikreakcióját követően.
Nem számítanak tartós negatív hatásra a Buda-Cash Brókerház elemzői, mivel szerintük a Goldmanról szóló mostani hírt nem lehet összehasonlítani a Lehman csődjével. Egyrészt a mostani hírek a múltról szólnak, ráadásul a Goldman nem fog tönkremenni ettől. Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint is inkább szimbolikus jelentősége van a mostani ügynek. Eddig ugyanis jogosan kritizálták az amerikai felügyeletet, hogy nem tesz semmit, most azonban pont a válságot legsikeresebben átvészelő cég ellen léptek fel. Ezzel megtörték az érinthetetlen brókercég nimbuszát. Azt azonban még korai találgatni, mi lesz erre a piac reakciója. Blahó szerint nem annyira a jelenleg még nem ismert esetleges bírság összege lesz döntő, hanem inkább azok a hírek, amelyek újabb, hasonló eseteket tárnak fel más pénzintézetek vagy brókercégek esetében.
A részvénypiacokra viszont sokkal inkább a vállalati gyorsjelentések, illetve a makrohírek lehetnek hatással, amelyek mostanában elég meggyőzőek - mondta Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Blahó szerint viszont emlékeztet a helyzet a januári gyorsjelentések idejére, amikor szintén jó számok jelentek meg, ugyanakkor a piac a csodát várta. A negatív eredmény azonban már nem tetszett annyira, ezért a január 15-i csúcsot korrekció követte. Nem lenne tehát meglepő, ha kiderülne, hogy három hónappal később, április 15-én is megpillantottuk a piacok tetejét - tette hozzá Blahó.
Hasonlóan nyilatkozott az ügyre gyorsan reagáló JP Morgan is. Szerintük az elmúlt kilenc hét rallyja után egyre nőtt a korrekció lehetősége, ami a múlt hét végén be is következett. A JP Morgan elemzői szerint is a Goldmanról felröppenő pénteki hír a napok óta túlvett részvénypiacokon csattant, elindítva az esést.
Meglátásuk szerint az S&P-500 rövid távon az 1,175 pontos szintig tesztelhet majd vissza, azonban az 1,150 pontos szint áttörésének már igen kicsi az esélye, amitől a JP Morgan szerint nem kell megijedni, hiszen újabb emelkedésre lehet számítani. A fellendülésnek ugyanis fundamentális alapjai vannak, ráadásul ez egyre több szektorban és régióban mutatkozik meg.
A JP Morgan szerint az amerikai és ázsiai piacok vezetik majd a fellendülést Mindezek alapján tehát a JP Morgan szerint átmeneti korrekcióra van kilátás a piacokon, miután az amerikai első negyedéves gyorsjelentések eddig támogatólag hatnak a részvényekre. Hasonló véleményt fogalmazott meg hétfőn a Quaestor is, a brókercég elemzői is úgy látják, hogy ha a vállalati eredmények és a makrogazdasági adatok továbbra is kedvezően alakulnak, hamar túlléphet a piac a Goldman-ügyön. A héten még sok nagy cég gyorsjelentése jelenik meg Amerikában, amelyek meghatározóak lehetnek, ilyen például a Yahoo vagy éppen az érintett Goldman értékelése is - mondta Török Bálint. A Citigroup, amely hétfőn jelentett a várakozásoknál sokkal jobbat, például hétfőn emelkedéssel tudott reagálni, annak ellenére, hogy a piacok még eséssel indítottak.
