Mostanság egyértelmű tendencia látszik a magyar hozamkörnyezetet tekintve, a piac meglátása szerint ugyanis további kamatcsökkentések jönnek, így a hozamok az utóbbi időben lassan, de biztosan tovább kúsztak lefelé. Hiába mondják az elemzők, hogy semmi sem tart örökké, a kedvező nemzetközi hangulatban, úgy látszik, van még tere a mérséklésnek. Jól mutatja mindezt, hogy az 5,5 százalékos jelenlegi jegybanki alapkamat mellett a három hónapos diszkontkincstárjegyek keddi aukcióján már 5 százalék alá ment a hozam, amire eddig még soha nem volt példa. A kamatdöntésre ugyanis értelemszerűen a legrövidebb, azaz a három hónapos papír hozama reagál a legintenzívebben. Így tehát egyértelműen arra számíthatunk, hogy a hozamok - legalábbis rövid távon - egyre inkább csökkenni fognak, ami megnehezíti a választást.
Mindezek alapján a tbsz-számla esetében is több dolgot érdemes megfontolni. Mivel ezeken a számlákon ötéves futamidő után már teljes kamatadó-mentességet kaphatunk (plusz a gyűjtőév), talán érdemes maximum futamidőként az ötéves állampapírokat megvásárolni. Fontos szempont lehet ugyanis, hogy az általunk megvásárolt állampapír vagy diszkontkincstárjegy esetében csak a futamidő végére garantált a meghirdetett hozam. Ez egyébként az ötéves futamidő esetében 5,7 százalék körül van jelenleg, ami azért szintén csökkenhet az elkövetkező időszakban. Ugyanakkor ilyen időtávon szinte biztosan lesznek korrekciók is, ami azt jelenti, hogy az esetlegesen emelkedő hozamokon bizony veszíthet is a pénzéből az, aki a futamidő lejárta előtt kiszáll az állampapírjából. Fontos tudni ugyanis, hogy az állampapírok a lejáratkor fizetik ki a névérték 100 százalékát, ez előtt a kötvény ennél kevesebbet ér. Amikor a hozamok csökkennek, az árfolyam egyre közeledik a névértékhez, míg amikor emelkednek, akkor távolodnak. Így az is előfordulhat, hogy ha valaki a jelenlegi alacsony hozamszintek mellett vásárol, és utána egy hozamemelkedés jön, akkor a névértéktől távolodó állampapír visszaváltásakor bizony kevesebb pénzt kap vissza, mint amennyit a vételkor adott. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magasabb kamatot neki kell megfizetnie a vevőjének. Fontos azonban, hogy a lejáratkor mindenképpen 100 százalékot kap vissza, ezért is lehet kockázatmentes befektetésnek minősíteni az állampapírokat.
Azon befektetők tehát, akik úgy vélik, hogy a jelenlegi hozamkörnyezet már extrém módon alacsony, jobban teszik, ha inkább a rövidebb futamidőket nézegetik, még ha ezek alacsonyabb hozamot is kínálnak. Jelenleg egy hároméves kötvény 5,65 százalékot ad, míg az éven belüli lejáratoknál 5 százalék körüli hozamot lehet elérni. Ugyanakkor ezeknél a diszkontkincstárjegyeknél, illetve államkötvénynél is érvényes, hogy a teljes névértéket csak a lejáratkor kapja meg a vásárló. Így aki azt gondolja, hogy lesznek még magasabbak a hozamok, annak érdemes pár hónapra lekötnie a pénzét, hogy amikor az lejár, választhasson a már remélhetőleg jobb hozamot kínáló kötvényekből. A kizárólag állampapírban gondolkodó vagy erre külön számlát létrehozni tervező befektetőknek a költségek szempontjából a legjobb választás a Magyar Államkincstár lehet, náluk ugyanis a számlavezetés, a tranzakciók, illetve a pénztári ki- és befizetések is ingyenesek, azaz nem jár többletköltéssel az sem, ha a valaki sokszor váltogatja az állampapírjait.
Az állampapírok esetében másfajta spekulációt a jelenlegi szabályozás alapján nem nagyon lehet végrehajtani, miután csak forintalapú termékeket lehet ezen a számlán tartani. Érdemes ugyanakkor körülnézni a különböző szolgáltatóknál elérhető alapok között, ugyanis egyes országokban a magyarnál jobb hozamú állampapírokat lehet kapni, és amennyiben valamelyik forintban értékesített alap ilyenekből is vásárol, akkor az akár jobb hozamot hozhat a befektetőnek.
