BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kínaiak húzhatják fel az arany árát

2010. március 29. hétfő, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tíz év alatt megkétszereződik Kína aranyigénye az Arany Világtanács (WGC) hétfőn megjelent előrejelzése szerint. A nemesfém minimális mértékben, alig 1 százalékkal, unciánként 1114 dollárra drágult a hírre.
A kínai aranypiacról készített elemzésében a világtanács hangsúlyozza, hogy az aranytermelésben Kína 2007 óta világelső, és már most is a második számú aranyfogyasztó India után. Az egy főre jutó évi 0,26 grammal azonban még hátul áll a rangsorban. A WGC szerint azonban már nem sokáig: az utóbbi fél évtizedben átlagosan évi 13 százalékkal nőtt a kereslet az 1,3 milliárd lakosú országban. Tavaly már több mint 14 milliárd dollár értékben használtak fel aranyat Kínában, összesen 462 tonnát, ami a globális fogyasztás 11 százaléka.
Kína világpiaci részesedése a 2002-es 5 százalékról tavaly 11 százalékra ugrott, miután a gazdaság szinte valamennyi szektorában növekszik az igény a nemesfém iránt. Ráadásul az arany a dollár körüli bizonytalanság miatt a pekingi központi bank stratégiájában is egyre fontosabb szerepet kaphat. A felmérés szerint a kínai aranybányák hat éven belül kimerülhetnek, így a megugró kereslet hatására felgyorsulhatnak az új lelőhelyek felkutatására és kiaknázására indított beruházások.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet