BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alulteljesítők maradhatnak a pesti kis papírok

Az egy éve tartó hosszban a kisebb papírokat követő BUMIX csak a BUX emelkedésének felét tudta felmutatni, és a lapunk által megkérdezett elemzők szerint egyelőre csekély az esély a különbség ledolgozására.

2010. március 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hiába tudott a BUX egy év alatt 120 százalék fölötti emelkedést produkálni, a kisebb papírokat követő BUMIX ennek csak a felét hozta. Ráadásul a közepes kapitalizációjú Egisen és FHB-n kívül az elmúlt egy évben szignifikánsan emelkedni csak a nyilvános tőkeemelésével közkézhányadát növelve négyszerező RFV, illetve a frekvenciapályázat elnyerése után duplázó econet tudott. A Rába, a Synergon, a Pannergy és a Fotex nagyjából a BUMIX-nak megfelelő mértékben drágult, a Humet és a részvényeit összevonó Phylaxia gyakorlatilag stagnálást mutatott, míg a Danubius esett is. A kisbefektetők régi kedvenceinek gyenge teljesítménye részben talán annak tudható be, hogy a válság alatt beragadtak vagy éppen rengeteget buktak pozícióikon, a tavalyelőtti eséskor belépő új kisbefektetői réteg pedig egyelőre csak ismerkedik az OTP-n kívüli élettel. A Napi által megkérdezett elemzők egybehangzóan állítják, a hazai kereskedést továbbra is domináló külföldi intézményi befektetők a likviditás és jobb elemzői lefedettség miatt elsősorban a négy blue chipben és egy-két közepes papírban érdekeltek, így a kisebb papírok helyből hátránnyal indulnak. Nagyobb mozgást inkább ad hoc jelleggel társasági események indíthatnak be, ezek viszont csak korlátozottan vagy egyáltalán nem terjednek át a többi kicsire. S bár a régi tőzsdei bölcsesség úgy tartja, hogy egy rally végét az jelzi, amikor már a kis papírok is veszettül drágulnak, erre most a szakemberek szerint nem feltétlenül kerül sor. Ehhez ugyanis - a kedvező nemzetközi hangulat fennmaradását feltételezve - arra lenne szükség, hogy a nagyok kifulladásakor maradjon elég az árfolyamokat eddig is hajtó többletlikviditásból a kicsik vásárlására - véli Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője. Jelenleg viszont szerinte az OTP-ben van még mozgástér felfelé, a Telekom pedig a közelgő osztalék miatt lehet vonzó, talán a Molnál látszanak már a kimerülés jelei. Mozgolódást az osztalékszezon közeledtével az Egis, az Émász, a Forrás osztalékelsőbbségi, valamint a Zwack papírjainál valószínűsít Kovács Roland, az Equilor elemzője, míg Kuti Ákos, a Cashline elemzője szerint a kisebb papírok továbbra is legfeljebb csak lépegetnek majd a nagy papírok után ám e téren is alulteljesítenek majd.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet