BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorítanák a carry trade-et

2010. február 10. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pénzpiacok működési szabályainak szigorításával foglalkozó hatóságok látókörébe bekerült a carry trade is. (Az ügylet lényege, hogy a befektető hitelt vesz fel egy olyan országban, amelynek alapkamata éppen alacsony, majd ezt a pénzt befekteti egy másik országban, ahol magasabb az alapkamat. A cél a kamatkülönbség bezsebelése, aminek persze feltétele, hogy el kell kerülni az időközben esetleg bekövetkező hátrányos valutaárfolyam-változásokat.)
A Napinak név nélkül nyilatkozó szakértők szerint viszont ezt a spekulációt sokkal nehezebb megakadályozni, mint a shortolást. Egyelőre elképzelni sem tudom, hogy miként lehetne elejét venni ezeknek a műveleteknek, hirtelen csak őrült ötletek jutnak az eszembe - mondta egy devizapiaci üzletkötő.

A davosi világgazdasági fórumon Adair Turner, a brit pénzügyi felügyelet (FSA) vezetője közgazdaságilag minősíthetetlennek tartja a carry trade-et. Szerinte a világ jobb lenne, ha vissza lehetne szorítani ezt az ügylettípust. Egyetért vele az Ázsiai Fejlesztési Bank elnöke, Kuroda Haruhiko, aki a Reutersnak nyilatkozva meztelen kereskedési formának nevezte a carry trade-et, amely lényegénél fogva spekulatív és kockázatos.
Turner szerint az a baj ezzel az ügyletformával, hogy ellehetetleníti a reálgazdaság valós értékének megjelenését. Azt viszont senki sem tudja pontosan, hogy a carry trade mekkora összeget mozgat meg valójában. A nemzetközi piacon becslések szerint naponta 1,5 ezer milliárd dollár értékében köttetnek valutaüzletek. Ennek 15-20 százaléka lehet carry trade céljával nyélbe ütött adásvétel.

A forint - a viszonylag magas alapkamat miatt - alighanem kedvelt célpontja az ilyen ügyleteknek, egy esetleges szabályváltozás a magyar devizát is érintené.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet