BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eltérő állásponton vannak a guruk

2010. január 25. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Teljesen ellentétesen ítélik meg a tőkepiaci helyzetet az ismert nagybefektetők. Laszlo Birinyi szerint idén 10 százalékos vagy még nagyobb emelkedés várható az amerikai tőzsdéken. Ennek oka, hogy a kisbefektetőknek megnőtt az önbizalmuk, a drágulást segítik a részvény-visszavásárlások és a vállalati fúziók is. A rekordalacsony alapkamatnak és a kormányok gazdaságösztönző intézkedéseinek köszönhetően további csúcsok okozhatnak meglepetéseket Birinyi szerint.

Ugyanakkor Robert Prechter jr., akit az Elliott-hullámok modern tőzsdei alkalmazásának kifejlesztőjeként tartanak számon, arra hívta fel a figyelmet, hogy ideje felkészülni - az általa medvepiaci rallynak tartott tőzsdei szárnyalás idén csúfos véget érhet. Prechter szerint 2010-ben a medve teljes erejével visszatér a részvénypiacokra - írta a Marketwatch. A szakértő szerint a mostani emelkedés hasonló az 1929-es összeomlást követő rallyhoz, amelyben a korábbi esés hasonló arányát dolgozták le a részvényárfolyamok. Így a medvepiaci rallyt követően újabb, a korábbinál alacsonyabb mélypontok várhatók.

Nemcsak a részvénypiaccal kapcsolatban pesszimista az elliottista elemző, szerinte az inflációs félelmek alaptalanok a befektetők részéről, ugyanis a Fed lazasága ellenére deflációs környezet lesz jellemző a világ vezető gazdaságaiban. Emiatt értelmetlennek látja az aranyba való befektetést, a nemesfém árfolyama ugyanis "esésre van ítélve". Van egy termék, amellyel kapcsolatban viszont optimista: ez az amerikai dollár. Az 1,40-1,45 közötti szinteken ugyanis az amerikai fizetőeszköz hosszú távú mélypontot ért el, s innen várhatóan jelentősen erősödik. Az ING vagyonkezelő szerint a fejlődő országok részvényeinél csak 20 százalékos eredményjavulást áraztak be eddig a piacok, ami jóval elmarad a várt növekedési szinttől. Így az alapkezelő optimista a részvénypiacokkal kapcsolatban, amit a cégek eredményeinek növekedésére és különösen az USA-n kívüli részvények kedvező értékeltségi szintjeire alapoz. Az ING Investment Management elsősorban a nyersanyagárak emelkedéséből profitáló energia- és nyersanyagiparágak részvényeit, az olcsó és minőségi egészségügyi cégek, valamint a fenntartható növekedést biztosító technológiai vállalatok papírjait ajánlja vételre. A pénzügyi szektorral kapcsolatban azonban óvatosságra intik a befektetőket, hiszen a kamatcsökkentési periódus véget ért, ami nem kedvez a szektornak, valamint a szabályozási környezet is egyre szigorúbb. A befektetési stílusok közül a magas osztalékhozamú stratégiát ajánlják - ezt elsősorban arra alapozzák, hogy az osztalékhozamok egyre kiszámíthatóbbak és növekedési ütemük felgyorsult.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet