Az utóbbi években folyamatosan nőtt az úgynevezett intézményi megtakarításokon (pénztárak, unit-linked biztosítások megtakarításai) belül a külföldi részvények aránya, és - bár e tekintetben kisebb visszaesések voltak - a magyar papírokból is egyre több került a portfóliókba. A tendencia a tavalyi nagy részvénypiaci visszaesés miatt megtorpant egy időre, de az idei harmadik negyedévben ismét mind a magyar, mind a külföldi részvények aránya jelentősen nőtt - írja a Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) negyedéves jelentésében.
A szervezet adatai alapján az intézményes megtakarítások teljes állománya szeptember végén 7832 milliárd forint volt piaci értéken (13,6 százalékkal nőtt). Ebből a befektetési alapok összes nettó eszközértéke 2785 milliárd forintot, a többi vagyonkezelt vagyon 5047 milliárd forintot tett ki. Az átlagos részvényarány a pénztáraknál 34 százalékra emelkedett. Mivel a negyedévben mind a hazai állampapírok, mind a részvények hozama kiugró volt, a pénztári vagyonok piaci értéke átlagosan 10-11 százalékkal bővült. A szervezet szükségesnek tartja megjegyezni azt is, hogy az elmúlt öt évben a válság hatásai ellenére a pénztárak átlagosan 6-7 százalékos pozitív éves hozamot értek el.
A unit-linked biztosítások portfólióiban is nőtt mind a magyar, mind a külföldi részvények aránya, a viszonylag magas részvényarány miatt a negyedéves piaci teljesítmények átlagosan 12 százalék körüli hozamot eredményezhettek. A konstrukciók vagyona ugyanakkor ennél valamivel kisebb mértékben, 11,2 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy mintegy négymilliárd forint körüli tőkekivonás mehetett végbe a piacon.
