BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúszhat a tartós befektetési számla bevezetése

A befektetési alapkezelők üdvözlik az új, a tartós befektetéseket támogató adószabályokat. A technikai megvalósítással viszont akadnak problémák, senki sem biztos abban, hogy január elején valóban lehet majd tartós befektetési szerződést kötni.

2009. november 29. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A három- és ötéves befektetéseket támogató új személyi jövedelemadó-szabályok mindenképpen kedvezőek és üdvözlendőek, régen fordult elő, hogy ilyen időtávú megtakarításokat támogassanak a törvényhozók - mondta el Temmel András, a Bamosz főtitkára. A kedvezmény technikai megvalósítását, bár az inkább a forgalmazó bankokat és brókercégeket érinti, mint az alapkezelőket, már nem tartják olyan szerencsésnek, mert a szabályok bonyolultak, és számos kérdésben nem egyértelműek; inkább a nyeszhez (nyugdíj-előtakarékossági számlához) hasonló nyilvántartáson alapuló rendszer lett volna praktikus. A nyitott kérdésekről az alapkezelők párbeszédet kezdeményeztek a Pénzügyminisztériummal.
Fatér Gyula, a Budapest Alapkezelő vezérigazgatója azt reméli, hogy az újfajta befektetési számlák iránt nagyobb érdeklődés lesz majd, mint a nyesz iránt volt eddig. Ebbe az irányba hat például, hogy a kedvezményezett három- vagy ötéves időtáv nem olyan hosszú, mint a nyesznél az ügyfelek többsége esetében. További kérdés, hogy a lehetővé tett átjárhatóság miatt kiürülnek-e a nyesz-számlák, bár a nyugdíjcélú megtakarítások elvileg nem kellene hogy alternatívái legyenek a tartós befektetési szerződéseknek. (Nem a szakember az egyetlen, aki attól tart, hogy a nyeszes befektetők kezei megremegnek majd [Napi, 2009. november 25.])
Problémát jelent, hogy a jogszabály későn érkezett, januárig kevés az idő a felkészülésre, például a banki szoftverek átprogramozására, miközben még nyitott kérdések is vannak. Ez komoly kihívás, így nem teljesen bizonyos, hogy január elején lehet majd ilyen számlákat nyitni, bár a bankok gőzerővel dolgoznak rajta - mondta el Fatér Gyula. Az alappiac struktúrájában a vezérigazgató nem vár jelentős átrendeződést, a befektetések cserélhetősége miatt szerinte nem feltétlenül van szükség új termékekre (például ötéves alapokra).
Egy jelentős alapkezelő társaság neve elhallgatását kérő vezetője is bírálta az új jogszabályt, főként annak pontatlan megfogalmazása miatt, és szintén úgy vélte, hogy számos kérdés nyitott, így nem biztos, hogy januárig fel tudnak készülni a bankok. A társaságnál ennek ellenére szintén kifejezetten örülnek a kedvezménynek. Mint mondta, hosszú évek óta próbálják a befektetőket hosszú távú takarékoskodásra rábírni, de kevés sikerrel. Ez most talán segít, talán elkezdenek másképp gondolkodni a polgárok.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet